• SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROGRAMU

• Sprawozdanie z programu „Mamo, tato, wolę wodę”

Przedszkole nasze w roku szkolnym 2019/2020 włączyły się do realizacji  programu edukacyjnego „Mamo, tato, wolę wodę!”. W ramach programu dzieci brały udział w cyklu zajęć, których głównym celem było podniesienie poziomu wiedzy na temat właściwości wody, jej wpływu na życie i zdrowie człowieka oraz w zajęciach dotyczących zdrowego odżywiania i stylu życia.

Podczas zajęć dydaktyczno-wychowawczych był realizowany cykl zajęć dotyczący wody,

dzieci zdobywały wiedzę o wodzie. Dowiedziały się co to jest woda i skąd pochodzi, jakie ma znaczenie dla ludzi, roślin i zwierząt oraz jakie ma zastosowanie w życiu codziennym. W każdej grupie dzieci miały stały dostęp do wody i mogły korzystać z niej zarówno po wysiłku fizycznym jak i w każdej dowolnej chwili. Dzieci poznały znaczenie picia wody dla organizmu oraz utrwaliły nawyk częstego jej picia. Dzieci dowiedziały się że na naszej „błękitnej planecie” jest dużo wody ale tylko niewielka jej część to woda nadająca się do picia. Dzieci zobaczyły również w jaki sposób można oczyścić wodę oraz poznały różne stany skupienia wody, poznały sposoby oszczędzania wody w życiu codziennym w domu, w szkole oraz poznały jak ważne jest znaczenie jej oszczędzania dla naszego środowiska. wszystkie oddziały przedszkolne samodzielnie przygotowywały zdrowe przekąski. W ramach realizacji programu dzieci dowiedziały się jak należy prawidłowo się odżywiać oraz jakie i ile posiłków należy dziennie spożywać i dlaczego prawidłowe odżywianie jest ważne dla naszego zdrowia. Zapoznały się również z modelowym talerzem żywieniowym i nauczyły się odróżniać zdrowe produkty od niezdrowych.

Podsumowując należy podkreślić, że przeprowadzony program jest doskonałym przykładem kształtowania prozdrowotnych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Poprzez wspólną zabawę oraz podejmowanie różnorodnych aktywności, dzieci zdobyły wiele cennych informacji, które będą mogły zastosować w praktyce. Dzieci poprzez praktyczne działania poszerzyły swoją wiedzę na temat roli wody, właściwego odżywania oraz aktywności fizycznej dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Anna Bojko