• Plastusiowe przedszkolaki promują zdrowie

Przedszkole Promujące Zdrowie

W sieci Szkół Promujących Zdrowie jesteśmy od roku 2005. W roku 2006 otrzymaliśmy certyfikat SPZ od ODN w Zielonej Górze. W roku 2008 Kuratorium Lubuskie przyznało nam wojewódzki certyfikat SPZ, który został odnowiony w roku 2011 i w roku 2017. Obecnie działania nasze ukierunkowane są na ewaluację działań PPZ i ubieganie się o kolejny certyfikat Szkół Promujących Zdrowie.
          Priorytetem naszego przedszkola jest w dalszym ciągu kształtowanie nawyków higienicznych i zachowań prozdrowotnych.
          Cele i priorytety Przedszkolnego Programu Promocji Zdrowia:
          CEL GŁÓWNY:
          Zapewnienie takich warunków, aby dzieci nabywały i utrwalały zachowania prozdrowotne i dbały o zdrowie własne i innych.
          CELE SZCZEGÓŁOWE:
          " rozbudzanie zainteresowania własnym zdrowiem i innych
          " stymulowanie rozwoju różnych narządów i układów
          " kształtowanie nawyków higieniczno - kulturowych
          " kształtowanie pozytywnych cech charakteru
          " wdrażanie do czynnego wypoczynku
          " wdrażanie do współdziałania i współżycia w grupie
          " wdrażanie do przestrzegania bezpieczeństwa
          " wdrażanie do prawidłowych zachowań w obecności chorych lub starszych.
          Zadania programu skupiają się w kilku obszarach:
          1. Bezpieczeństwo na terenie przedszkola i poza nim.
          2. Higiena osobista i ochrona narządów zmysłu.
          3. Prawidłowe odżywianie i ruch dla zdrowia.
          4. Kształtowanie właściwego stosunku do osób chorych.

Wiek przedszkolny to czas, w którym kształtują się preferencje smakowe oraz upodobania żywieniowe, które mogą w przyszłości odbić się negatywnie lub pozytywnie na zdrowiu naszych dzieci. Wiadomo przecież, że prawidłowe żywienie decyduje o zdrowiu dziecka i prawidłowym jego rozwoju, a racjonalne odżywianie ma bardzo duży wpływ na aktywność psychiczną, umysłową i ruchową dziecka. Nawyki żywieniowe należy wpajać dzieciom od najmłodszych lat więc w realizację wprowadzania zdrowego odżywiania dzieci w przedszkolu należy zaangażować całą społeczność przedszkolną: dzieci, rodziców i pracowników. Warunkiem koniecznym jest zaangażowanie, nabywanie i poszerzanie wiedzy pracowników kuchni, nauczycieli, rodziców i dziadków z zakresu zdrowego żywienia, przekonanie wszystkich o konieczności wprowadzania tych zmian oraz wspólny cel, jakim jest zdrowie dzieci i ich rodzin.

NAJMŁODSZA GRUPA KRASNOLUDKÓW PROMUJE ZDROWIE

Dzieci z grup 5-latków obchodziły w przedszkolu "Dzień Jabłka", celem było zachęcanie dzieci do spożywania jabłek pod różną postacią z powodu walorów zdrowotnych i odżywczych.