• Pijemy zdrową wodę

• Mamo, Tato wolę wodę

Kampania "Mamo, tato, wolę wodę!" została zainicjowana przez Żywiec Zdrój. Jej celem jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie dziecka oraz wspieranie rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Podobnie jak w poprzednich latach patronami merytorycznymi akcji są Instytut Żywności i Żywienia oraz Instytut Matki i Dziecka. W tym roku kampania "Mamo, tato, wolę wodę!" została objęta honorowym patronatem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
          W ramach kampanii "Mamo, tato, wolę wodę" podczas zajęć w przedszkolu realizuje się treści edukacyjne, które zostały opracowane przez specjalistów, m.in. z zakresu żywienia, pedagogów, psychologów, a także fizyka i ekologa. Dzieci poznają zasady zdrowego odżywiania, dowiadują się więcej o właściwościach wody i jej zastosowaniu.
          Dobry przykład musi iść z góry, dlatego w tegorocznej edycji kampanii "Mamo, tato, wolę wodę!" organizator i partnerzy chcą zwrócić uwagę na szczególną rolę rodziców w procesie kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych. To właśnie mama i tata mają największy wpływ na dzieci i dlatego powinni być dla nich wzorem do naśladowania. Realizując kampanię Żywiec Zdrój podpowiada rodzicom jak poprzez zabawę oraz własny przykład zachęcić dzieci do picia wody. Zaplanowane w ramach programu działania mają jednocześnie uczyć i bawić. Bohaterem kampanii "Mamo, tato, wole wodę!" jest Zdrojek - sympatyczna wodna postać.

Program edukacyjny na rzecz promowania prawidłowych nawyków żywieniowych.
          Środowisko przedszkolne jest miejscem kształtowania właściwych nawyków i postaw. Poprzez zabawę uczymy dzieci jak zdrowo się odżywiać. W programie wzięły udział dzieci z wszystkich grup wiekowych. Otrzymaliśmy materiały do realizacji programu i upominki "Zdrojka" dla dzieci. Naszym zadaniem było zachęcanie dzieci do picia wody. Podczas zajęć, zabaw, doświadczeń dzieci poznały znaczenie wody w funkcjonowaniu istot żywych w środowisku. Realizując program znalazłyśmy wiele ciekawych ofert dla dzieci i interesujących treści edukacyjnych. Przeprowadziłyśmy z dziećmi mini eksperymenty z wodą, była świetna zabawa i pożyteczna lekcja życia. W każdej grupie założyłyśmy "Kącik Zdrojka", wyposażony w dystrybutor wody i kolorowe kubeczki dla każdego dziecka. Dziecko samodzielnie ozdobiło swój kubek, samodzielnie korzystało z dystrybutora. Podczas zajęć dzieci wykonały prace plastyczne "Moja wodna przygoda ze Zdrojkiem". Dzieci poznały Akademię Zdrojka, zapoznały się z interaktywnymi grami, słuchały bajki "Zdrojka" i jego przyjaciół. Przeprowadziliśmy po trzy zajęcia na podstawie kart pracy przygotowanych przez organizatorów. Jednym z zadań było umieszczenie plakatu "Modelowego Talerza żywieniowego" dla dzieci na drzwiach każdej grupy wiekowej. Przeprowadziliśmy również zabawy muzyczno-rytmiczne "Gdzie mieszka woda", dzieci uczestniczyły w eksperymencie "Skąd się biorą butelki". Bardzo chętnie malowały ilustrację na temat "Gdzie w przyrodzie jest woda", odgadywały zagadki na temat wody, kolorowały sylwetkę "Zdrojka", uczestniczyły w wielu zabawach z wykorzystaniem wody. Dużo radości sprawiło dzieciom zadanie "Ludziki", ułożenie z klocków postaci "Zdrojka" - ludzika symbolizującego wodę. Bawiły się przy "Modelowym talerza żywieniowego", układały produkty spożywcze wg zasad, gwarantujących dzieciom zdrowie. Te zasady to: picie wody, dobry jadłospis oraz ruch w sali i na świeżym powietrzu. Piosenka "Zdrojka" umila nam zabawy, śpiewają ją wszystkie dzieci począwszy od najmłodszych 2,5 do 6 latków. Program realizujemy od kilku lat, osiągnęłyśmy wielki sukces, wpoiłyśmy nawyk picia wody, zdrowej wody.