• " Z higieną za Pan Brat"

• W roku szkolnym 2023/2024 grupa „Motylki” z Przedszkola Samorządowego „Plastuś” w Jasieniu przystąpiła do Programu Edukacyjnego Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej „Z Higieną za Pan Brat”. Celem Programu Edukacyjnego Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej „Z Higieną za Pan Brat” jest zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami higieny osobistej, w celu zapobiegania chorobom zakaźnym. Dzieci, nabytą wiedzę o prawidłowych zachowaniach zdrowotnych, mogą wykorzystać w przyszłości w celu zmniejszenia zaniedbań higienicznych, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a tym samym zdrowia człowieka. Program edukacyjny w zakresie higieny osobistej jest odpowiedzią Państwowej Inspekcji Sanitarnej na sytuację epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych nie tylko w województwie lubuskim ale także w Polsce. Program kierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym.

W I semestrze roku szkolnego 2023/2024 dzieci z grupy Motylki wykonały następujące zadania:

1. “Przedszkolak dba o zdrowie, jak uniknąć chorób chętnie nam opowie” - pogadanka na temat
        dbania o zdrowie w grupie.
        2. Wpajanie dzieciom zasad dbania o higienę na podstawie codziennych czynności - nabywanie
        umiejętności mycia rąk, nabywanie umiejętności samodzielnego korzystania z toalety,
        zachęcanie do samodzielnego korzystania z chusteczek higienicznych.
        3. Kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się w czasie posiłku oraz podkreślenie roli
        właściwego odżywiania się. - pogadanka.
        4. Wykonanie pracy plastycznej - apteczki.
        5. Wdrażanie do higienicznego trybu życia.