• Ogólnopolski Projekt Rozwijający "Paluszkowe Maluchy"

      • W roku szkolnym 2023/2024 grupa „Krasnoludki” z Przedszkola Samorządowego „Plastuś” w Jasieniu bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Rozwijającym „Paluszkowe Maluchy IV”. Jest to projekt edukacyjny wspierający rozwój dzieci opierający się na Zabawach Paluszkowych, masażykach i aktywności manualno - plastycznej oraz ruchowej dzieci. Projekt ma na celu rozwijanie aktywności dziecka w zakresie rozwoju mowy i motoryki małej, poprzez wykorzystywanie najprostszych form zabawy. Zabawy Paluszkowe posiadają bardzo dużą wartość dla rozwoju każdego dziecka, dostarczając doznań dotykowych - wpływają na poznanie przez dziecko schematu własnego ciała. W istotny sposób pomagają dziecku nawiązać pozytywne relacje z drugą osobą. Zabawy Paluszkowe dostarczają delikatnych bodźców dotykowych, których siłę i intensywność, w zależności od tolerancji dziecka na dotyk, możemy stopniowo zmniejszać lub zwiększać. Warto więc stosować te zabawy w przypadku dzieci nadwrażliwych na bodźce dotykowe i słuchowe, mając na uwadze stopień nadwrażliwości i indywidualne potrzeby dziecka. Zabawy Paluszkowe na ogół wyzwalają radosne reakcje u dziecka, ale także
        aktywizując ruch całego ciała i angażując je emocjonalnie, działają relaksująco i wyciszająco.

        Cele główne projektu:
        - Rozwijanie mowy
        - Kształtowanie sprawność manualnych i ruchowych oraz przygotowują dziecko do samodzielnego wykonywania codziennych czynności, takich jak: rozbieranie się i ubieranie , manipulowanie różnymi przedmiotami, rysowanie, a w dalszej przyszłości pisanie.
        - Pokazanie poprzez zabawę , na czym polega dialog i jego naprzemienność, co wspiera rozwój umiejętności komunikacyjnych.
        - Budowania pozytywnej i ciepłej relacji między nauczycielem a dzieckiem oraz pomiędzy dziećmi w grupie.
        - Wspomaganie w procesie adaptacji dzieci z grupy trzylatków
        - Kształtowanie umiejętności koncentrowania się na danej czynności.

         

        Wrzesień – Moduł I „Pajączek idzie do przedszkola”
        W ramach zadań modułu I, dzieci z grupy „Krasnoludki” zapoznały się z postacią Pajączka Kazika, wysłuchaliśmy opowiadania o Pajączku, który pierwszy raz idzie do przedszkola pt. „Na leśnej polanie”, poznały również w języku angielskim nazwy przyjaciół Pajączka Kazika. Stworzyliśmy wspólnie z dziećmi domek pajączka z pajęczyny. Następnie zorganizowaliśmy z dziećmi zabawy integracyjne „Poznajemy Przedszkolaki” - do tekstu oraz zabawę utrwalającą imiona dzieci do melodii „Panie Janie”. W kolejnym zadaniu dzieci bawiły się do tekstu Zabawy Paluszkowej „Wędrujący Pajączek”. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały „Taniec z Kazikiem”.

        Październik – Moduł II „Pajączek w lesie”
        Wysłuchaliśmy opowiadania pt. „W leśnym przedszkolu”. Poznawaliśmy nazwy zwierząt leśnych i dopasowały je do plansz przedstawiających zwierzęta. Dzieci rozwijały aparat mowy przy powtarzaniu odgłosów, które wydają zwierzęta leśne do teksty „W lesie”. Przeprowadziliśmy Zabawę Paluszkową „Jeż”. Zapoznaliśmy się z ubiorem jesiennym do historyjki „Spacer jeżyka”. Układaliśmy memory przedstawiające ubrania jesienne. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych przy piosenkach „Jesienna pogoda” oraz „Wiewióreczka mała”. 

        Listopad – Moduł III „Pajączek szykuje się do zimy”
        W miesiącu Listopadzie szykowaliśmy się do zimy razem ze zwierzętami oraz Pająkiem Kazikiem na podstawie tekstu „Przed zimą” i historyjki obrazkowej „Kazio na spacerku”. Prowadziliśmy rozmowę na podstawie opowiadania „Jesienny koncert”. Dzieci poznały zabawę paluszkową w schemacie własnego ciała do wierszyka „Zima”. W ramach zadania modułu III stworzyliśmy karmnik dla ptaków i wypełniliśmy go różnymi nasionami. Przy wierszyku „Kukułka” uczyliśmy się przeliczać w zakresie 3 i więcej na paluszkach, miseczkach oraz ptaszkach. Kształtowaliśmy również spostrzegawczość dopasowują różnokolorowe ptaki do koloru miseczek z pożywieniem
        na zimę. Na zakończenie zorganizowaliśmy zabawę muzyczno - ruchową do piosenki „Pada deszczyk”.

        Grudzień – Moduł IV „Pajączek lubi święta”
        Zapoznaliśmy się z historyjką obrazkową o Świętym Mikołaju pt. „Mikołaj”. Stworzyliśmy własne prace plastyczne z waty i czerwonej farby. . Wysłuchaliśmy opowiadania pt. „ Spadł pierwszy śnieg” na podstawie którego wykonaliśmy własne listy do Świętego Mikołaja. Następnie ubraliśmy naszą choinkę z filcu i poukładaliśmy pod nią prezenty. Utrwalaliśmy przeliczanie w zakresie trzy do tekstu „Choinkowe prezenty”.

        Styczeń – Moduł V „Pajączek lubi zimowe sporty”
        Zapoznaliśmy się z historyjką obrazkową „Śnieżne zabawy”. Po wysłuchaniu tekstu „Kazio i bałwan” ulepiliśmy bałwanki i śnieżki przy użyciu różnych materiałów: wata, papier, gąbki. W ramach projektu przeprowadziliśmy również Zabawę Paluszkową usprawniającą mięśnie nóg i rak do wierszyków „ Narty” oraz „Łyżwy” .W kolejnym zadaniu dzieci oglądały zdjęcia różnych sprzętów zimowych i układały je w zbiory, odpowiadając na pytania; do którego sportu zimowego pasują np: łyżwy, sanki,deska do snowboardu, narty? Przeprowadziliśmy pogadankę o bezpiecznej zabawie na śniegu.