• Bezpieczne przedszkole

Przystąpiliśmy do realizacji ogólnopolskiego programu "Bezpieczne przedszkole"
          Program jest skierowany do dzieci, rodziców oraz pracowników przedszkola. Jego podstawowym celem jest wyrabianie u dzieci nawyków i umiejętności związanych z bezpieczeństwem (samoobsługa, higiena, nawyki prozdrowotne itp.) przy aktywnym współudziale rodziców, którzy również pogłębiają swoją wiedzę w tej dziedzinie oraz wprowadzanie zmian na placówce tak, by była miejscem bezpiecznym dla dzieci i pracowników. Pierwszym krokiem było stworzenie planu działania, dostosowanego do naszych potrzeb i warunków naszego przedszkola.
          Aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w miesiącu wrześniu, przeprowadziliśmy wiele pogadanek na temat korzystania ze sprzętu przedszkolnego, przeprowadziliśmy ćwiczenia ewakuacyjne, jak zachować się w czasie zagrożenia. Odbyły się pokazy i ćwiczenia korzystania z ruchu ulicznego. Dzieci podczas zabaw podejmowały działania eliminowania negatywnych zachowań, jak zapobiegać, jak rozładować emocje. Bezpieczne przedszkole to również dbanie o ład i porządek wokół nas. Zachęcanie całej społeczności przedszkolnej do dbania o środowisko, przeprowadziliśmy zajęcia, pogadanki, efektem były plakaty na w/w temat. Współpracujemy z instytucjami wspierającymi tj.: Strażą Miejską, Policją. Dzieci poznały zasady ruchu drogowego, konieczność stosowania odblasków podczas spacerów. Odwiedziliśmy Przychodnie Zdrowia, spotkania z lekarzami, pielęgniarkami, temat spotkań "Zdrowy przedszkolak", dzieci uzyskały informacje na temat, co trzeba robić, żeby być zdrowym: dbanie o higienę osobistą, odżywianie, ruch. Odbyły się spotkania dla rodziców z psychologiem, logopedą i innymi przedstawicielami instytucji, których celem jest dobro dziecka.

qWroku 2018 i 2014 OTRZYMALIŚMY CERTYFIKAT „BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE”- PRIORYTET BEZPIECZEŃSTWO I AKTYWNOŚĆ DOROSŁYCH. PRZEDSZKOLE JEST UCZESTNIKIEM PROGRAMU ZDROWY POCZĄTEK . AKTYWNIE PROMUJE NAWYKI PROZDROWOTNE I ŚWIADOMOŚĆ EKOLOGICZNĄ NAJMŁODSZYCH – UZYSKALIŚMY PIERWSZY CERTYFIKAT BEZPIECZNEGO PRZEDSZKOLA W ROKU 2011.

Próba ewakuacji w przedszkolu

W naszym przedszkolu zostały przeprowadzone praktyczne ćwiczenia ewakuacji przedszkolaków i pracowników z budynku przedszkola. Na umówiony sygnał dźwiękowy zgodnie z procedurą ewakuacji wszyscy opuścili budynek przedszkola wyjściami ewakuacyjnymi.
          Celem akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji – szybkiej, zorganizowanej i pozbawionej elementów paniki. Nadzór nad przebiegiem ewakuacji miał Inspektor BHP i Strażacy. Cała akcja przebiegała bardzo sprawnie i bez zakłóceń. Na kilka minut wszystkie sale przedszkolne i pomieszczenia administracyjno - gospodarcze pozostały puste. Wszystkie dzieci bardzo sprawnie, bezpiecznie i szybko (3,40 min) opuściły budynek.

Dzieci poznały zasady udzielania pierwszej pomocy

Tęczowe Parasole odwiedziła p. Kasia, która z zawodu jest żołnierzem i ratownikiem medycznym. Podczas spotkania dzieci miały okazję przypomnieć sobie na czym polega praca ratownika medycznego oraz utrwalić wiadomości na temat bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu zanim przyjedzie pogotowie, a także jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia. Dzięki takiej lekcji dzieci mogły nauczyć się wielu ważnych rzeczy,które w przyszłości, być może, przyczynią się do uratowania komuś życia. Serdeczne podziękowania Pani Kasi za bardzo interesujące spotkanie.