• Nie lada gratka, poznajemy Misia Uszatka

• W roku szkolnym 2023/2024 dzieci z grupy „Słoneczka” rozpoczęły realizację projektu „Nie lada to gratka poznajemy Misia Uszatka”. Jest to projekt związany z dawną literaturą dziecięcą. Literatura ta, chociaż obecnie trochę zapomniana, jest literaturą ponadczasową. Postać Misia Uszatka wymyślona przez Czesława Janczarskiego a zilustrowana przez Zbigniewa Rychlickiego, to postać bliska wszystkim dzieciom , ale też i dorosłym. Opowiadania niosą ze sobą wartości wychowawcze, kształcące, społeczne i emocjonalne. Głównym celem projektu jest zainteresowanie dzieci i nauczycieli literaturą dziecięcą , tą dawną, książeczką wypożyczoną w bibliotece. Projekt przeznaczony jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Założenia i cele projektu
          Głównym założeniem projektu „Nie lada to gratka! Poznajemy Misia Uszatka!” jest wprowadzenie dzieci w świat literatury dziecięcej, promowanie czytelnictwa, rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci, poprzez połączenie wrażeń ruchowych, wzrokowych, słuchowych i dotykowych. Projekt jest zgodny z zadaniami określonymi w Podstawie Programowej wychowania przedszkolnego.

Cele główne:
          • budzenie zaciekawienia otaczającym światem,
          • rozwijanie zdolności poznawczych,
          • poznawanie rzeczywistości przyrodniczej poprzez
          obserwowanie, eksperymentowanie, odkrywanie,
          • wdrażanie do zachowań akceptowanych społecznie,
          • wyrabianie właściwego stosunku do otaczającej przyrody,
          • właściwe reagowanie na cierpienie ludzi i zwierząt,
          • dostrzeganie zależności pomiędzy stanem naturalnego środowiska a zdrowiem człowieka,
          • wprowadzanie w świat wartości uniwersalnych,
          • kształtowanie pozytywnych cech charakteru, takich jak: chęć niesienia pomocy potrzebującym,
          oszczędność, gospodarność, empatia,
          • rozwijanie poczucia odpowiedzialności poprzez dokonywanie odpowiednich wyborów,
          • kształtowanie umiejętności dostrzegania i rozwiązywania problemów przyrodniczych
          • rozwijanie zainteresowań czytelniczych

Cele operacyjne:
          - dziecko poznaje określony utwór literacki, zapamiętuje imię i nazwisko autorów, główną postać,
          potrafi ją opisać , scharakteryzować
          - potrafi odtwarzać i samodzielnie tworzyć
          - bogaci słownictwo o wyrazy, które wyszły już z użycia, rozumie ich znaczenie, a także osłuchuje się
          z angielskimi nazwami wybranych przedmiotów, kolorów
          - wypowiada się pełnymi zdaniami
          - nazywa i rozpoznaje wartości związane z umiejętnościami i zachowaniami społecznymi: przyjaźń,
          radość, życzliwość, empatia
          - dostrzega , że zwierzęta posiadają zdolność odczuwania, przejawia w stosunku do nich życzliwość
          i troskę
          - dostrzega emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego
          - nazywa pory roku, potrafi opisać charakterystyczne cechy
          - rozumie następstwa czasowe
          - potrafi dostrzec piękno przyrody.
          - poznaje zasady savoir vivre.
          Zadania z projektu realizowane są z podziałem na miesiące.