• Optymiści

        •  

          Optymistyczne Przedszkole

           



          " Optymiści lepiej się uczą, są zdrowsi, więcej zarabiają, zakładają długotrwałe i szczęśliwe małżeństwa, utrzymują więź ze swoimi dziećmi ,a nawet dłużej żyją"
          Alan Loy Mc Ginnis


          W "Plastusiowym" Przedszkolu wprowadzamy całą społeczność przedszkolną w świat wartości uniwersalnych - bliskich nam wszystkim. Ukazujemy świat piękny, dobry i prawdziwy. Wartości te ukazujemy poprzez okazywanie uczuć, radości, szacunku, akceptacji, tolerancji, wiary w siebie i drugiego człowieka.
          Wprowadzamy wszystkich w tajemniczy świat baśni, muzyki i tańca. Przewodnikami w tym tajemniczym świecie jesteśmy my nauczyciele, dziecko najważniejszą osobą, którą trzeba wyposażyć w wartości szczególnie mu bliskie: prawdę, dobro i piękno. Wartościami, które dziecko samo zauważy w tym tajemniczym świecie, pozna je, zaakceptuje i uzna za własne.

          Pozytywne myślenie to klucz do sukcesu. Dbamy o to, by nasze dzieci były optymistami, umiały radzić sobie w każdej sytuacji, dążyły do osiągnięcia postawionego sobie celu, nie zwracając uwagi na przeszkody. Zależy nam, aby w nasze działania włączyć całą społeczność przedszkolną, ukazując optymizm w każdym człowieku.
          Aby wyjść naprzeciw postawionym sobie zadaniom, postanowiliśmy przystąpić do Ogólnopolskiego Programu "Optymistyczne Przedszkole" autorstwa Pani Ireny Dzierzgowskiej i Mireli Nawrot.

          Główna myśl autorek programu i jego przesłanie:

          "Wierzymy, że nasze dzieci mogą stać się wspaniałymi ludźmi,
          niezależnymi, prawymi, szlachetnymi. że będą zdolne do współpracy,
          uprzejme, szczere i współczujące, że ich życie będzie bogate wewnętrznie.
          Wierzymy, że będą potrafiły dbać o swoje prawa, bronić własnych
          przekonań i otwarcie słuchać głosów innych ludzi. że będą optymistami".

          Główne cele :
          " tworzenie okazji do budowania konstruktywnych więzi;
          " rozwijanie umiejętności nawiązywania kontaktów;
          " swobodne wyrażanie próśb i oczekiwań przez dzieci;
          " rozwijanie w dziecku optymizmu, poczucia własnej wartości;
          " uczenie jak radzić sobie w różnych sytuacjach;
          " rozwijanie zainteresowań i talentów;
          " uczenie życzliwości, empatii, pomagania innym oraz przyjaźni;

          Program zawiera następujące materiały:
          " Pięcioletni program rozwoju przedszkola - zgodny z wymaganiami rozporządzenia o nadzorze.
          " Pudełko Szczęścia, które zawiera siedem teczek w kolorach tęczy:
          o wychowanie,
          o inteligencja wieloraka,
          o sukcesy dziecka,
          o umiejętności,
          o optymistyczni rodzice,
          o optymistyczny personel,
          o promocja.

          Inauguracja programu


          Uroczysta inauguracja programu nastąpiła 28 09 2011 r. W uroczystości uczestniczyli: rodzice, nauczyciele przedszkola i goście zaproszeni: Dyrektor Ośrodka Kształcenia Ustawicznego w Zabrzu Pani Mirela Nawrot, Burmistrz Miasta Jasień Pani Helena Sagasz, Przewodniczący Rady Miasta Pan Zbigniew Walczak i Radni Rady Miasta. Dzieci z grupy "Tęczowych Parasoli" rozpoczęły inaugurację hymnem przedszkola, był taniec, wiersze i piosenki. Po inauguracji odbyła się Rada Pedagogiczna na, której Pani Mirela Nawrot przedstawiła główne założenia i cele "optymistycznego przedszkola" .Według programu celem wychowania jest rozwijanie w dziecku optymizmu, poczucia własnej wartości, nauczenie, jak radzić sobie w różnych sytuacjach, jak rozwijać zainteresowania i talenty. Celem wspólnych dążeń nauczycieli i rodziców jest takie wychowanie dzieci, aby przejawiały one zachowania i działania konstruktywne, życzliwe i przyjazne dla innych ludzi, altruistyczne w stosunkach zbiorowych i zespołowych. Ważne jest też by dzieci były zgodne, chętne do pomocy i współpracy, tolerancyjne, by kochały to, co jest naprawdę cenne i godne kochania, były wrażliwe na krzywdę ludzką i niesprawiedliwość, zaangażowane we wszystko to, co może maksymalizować szczęście każdego człowieka. W programie przewija się takie hasło jak "dobry kolega, dobra koleżanka" mające za zadanie podejmowanie nowych wyzwań oraz radzenie sobie w trudnych sytuacjach przez dzieci. Program OPTYMISTYCZNE PRZEDSZKOLE jest programem samokształceniowym. Nauczyciele przedszkola otrzymują materiały, które stanowią inspirację do ich własnych przemyśleń i ćwiczeń z dziećmi.

          Program "Optymistyczne Przedszkole" obejmuje wszystkie dzieci w naszym przedszkolu. Staramy się rozwijać w naszych wychowankach takie cechy jak: dobroć, samodzielność, ciekawość świata, prawość, poczucie humoru, odpowiedzialność, opanowanie, kreatywność, odwaga, umiejętność współdziałania.
          Dzieci samodzielnie uchwaliły 
          "Ustawę o dobrym zachowaniu", którą przyrzekły stosować podczas codziennych zabaw w grupach.
          Dzieci mogą wybierać dowolny rodzaj zabawy, rozwijać własne zainteresowania i talenty. Uczą się mówić o swoich emocjach i panować nad nimi. Jednak największą zaletą programu jest to, że jest on interesujący i inspirujący dla naszych wychowanków. Będziemy na bieżąco informowali państwa o realizacji naszego programu i o sukcesach dzieci. Jednocześnie prosimy o wsparcie.

           

          Jak wychować optymistę?

          Domowe wychowanie optymisty trzeba zacząć od siebie. Optymistyczni rodzice wychowują zaradne, ufne i pewne siebie dzieci.

          Oto cztery podstawowe rady, w jaki sposób w rodzinie wychować optymistów.

          Rada 1. Zwracajcie uwagę na sposób chwalenia i krytykowania dzieci.
          Rada 2. Starajcie się rozpoczynać każdy dzień w spokojnej, optymistycznej
          atmosferze
          .
          Rada 3. Opowiadajcie swojemu dziecku wiele bajek i historii
          z optymistycznym zakończeniem.

          Rada 4. Bawcie się ze swoim dzieckiem, tak często, jak tylko możecie.

          USTAWA O ZACHOWANIU SIĘ
          DZIECI W PRZEDSZKOLU

          (Opracowana przez dzieci z grup 5-6 latków)
          ART.1
          CHCEMY:
          1. 
          ŻEBY W PRZEDSZKOLU BYŁO FAJNIE I WESOŁO.
          2. ŻEBY BYŁO DUŻO NOWYCH ZABAWEK.
          3. ŻEBY WSZYSCY BYLI GRZECZNI I MILI DLA SIEBIE.
          4. ŻEBY UCZYĆ SIĘ NOWYCH ZABAW I PIOSENEK.


          ART.2
          NIE WOLNO:
          PSUĆ ZABAWEK, KŁÓCIĆ SIĘ, BIĆ, PRZEZYWAĆ, BIĆ SIĘ, BIEGAĆ PO SALI, WYŚMIEWAĆ SIĘ Z KOLEGÓW, SKARŻYĆ, KRZYCZEĆ, ZABIERAĆ ZABAWEK, KŁAMAĆ, NISZCZYĆ „PRACY” KOLEGI, KOLEŻANKI,


          ART.3
          TRZEBA:
          DOKŁADNIE WYPEŁNIAĆ DYŻURY, SŁUCHAĆ PANI, POMAGAĆ KOLEGOM, OPIEKOWAĆ SIĘ MŁODSZYMI KOLEGAMI, DZIELIĆ SIĘ ZABAWKAMI, POŻYCZAĆ PRZYBORY, UŻYWAĆ DOBRYCH, „CZARODZIEJSKICH” SŁÓW, DBAĆ O PORZĄDEK W SALI I NA SWOICH PÓŁKACH.


          ART.4
          USTAWA WCHODZI W ŻYCIE W DNIU PRZYJĘCIA I OBOWIĄZUJE WSZYSTKICH- DZIECI I DOROSŁYCH.

          =================================================
          "Święto Optymizmu"
          Dzisiaj święto optymisty,
          Dziś się spotykamy wszyscy:
          Dzieci, panie i rodzice
          Dzisiaj chcemy głośno krzyczeć,
          Że my dzieci i dorośli
          Żyć nie chcemy bez miłości,
          Bez przyjaźni, bez nauki i radości.
          Wierzmy wszyscy w swoje siły
          Bądźmy względem siebie mili.
          Bardzo wszystkich pozdrawiamy,
          I tak mocno się ściskamy.
           

          W naszym przedszkolu odbył się konkurs dla grup pod hasłem ,,Optymistyczne Barwy Jesieni". Dzieci na zajęciach, razem ze swoimi paniami, przygotowały piękne plakaty. Grupy za fantastyczną pracę otrzymały nagrody w postaci dyplomów oraz zaproszenia na spektakl teatralny który odbędzie się 7 listopada.

                                                                            

          Święto optymistycznego pluszowego misia.
          W tym roku po raz pierwszy obchodziliśmy Święto Misia w naszym przedszkolu.
          Dzieci w tym dniu z wielką radością przyszły do przedszkola trzymając w ramionach pluszowego przyjaciela. Prawie wszystkie dzieci przyniosły do przedszkola ulubione, „misiowe“ przytulanki. Były misie małe i średnie a także misie olbrzymy, różowe, niebieskie, brązowe i kilkukolorowe, w ubrankach, z kokardami, w kapelusikach... Nie było dwóch jednakowych, każdy był piękny i wyjątkowy...
          Uroczystość rozpoczęliśmy „Barwną Paradą misiów”, podczas której w rytmie muzyki, dzieci kolejno prezentowały swoje misie przyniesione z domu. Następnie odbyła się wspólna zabawa przy piosenkach o „Pluszowych misiach” i nie tylko. W zabawie udział wzięły przedszkolaki z sześciu grup: Krasnoludki, Pluszowe misie, Muminki, Tęczowe parasole, Biedronki i Motylki oraz wszystkie panie.
          Po zakończeniu wesołych harców dzieci rysowały swoje ulubione misie i tak powstała wielka wystawa prac plastycznych na temat naszych ukochanych przytulanek.
          Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci pozowały do zdjęć grupowych w „Krainie Pluszowego Misia” ze swoimi ulubieńcami,
          W przyszłym roku na pewno zaprosimy do przedszkola wszystkie najukochańsze misie, misiaczki, miśki, małe i duże, białe i brązowe i wspólne się będziemy uczyć i bawić.