• Czyste powietrze wokół nas

• W roku szkolny 2023/2024 nasze przedszkole przystąpiło do  programu  ,,Czyste powietrze wokół nas", który jest jednym z narzędzi służących do realizacji celów Narodowego Programu Zdrowia w zakresie ochrony zdrowia oraz rozwoju dzieci przed narażeniem na dym tytoniowy. Akcję zorganizował Państwowy Inspektorat Sanitarny.  Program w semestrze I był realizowany w grupie Pszczółki.

Cele programu:

-   uczenie dzieci szacunku do otaczającego świata

-   zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego

-   wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu papierosowego

-  zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów

-  zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym.

Pierwszą z form realizacji programu w semestrze I,  było zapoznanie rodziców z założeniami programu poprzez umieszczenie ulotek informacyjnych w kąciku dla rodziców na korytarzu przedszkolnym. Koleją formą realizacji programu był cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci : w I semestrze zostały zrealizowane 3 zajęcia:

Wycieczka, spacer po okolicy - na pierwszych zajęciach dzieci udały się  na spacer po ulicach Jasienia. Dzieci już w przedszkolu poinformowane zostały, aby podczas wycieczki bacznie obserwowały dymy, skąd one się wydobywają. Podczas spaceru przedszkolaki rozglądały się i żywo reagowały na każde zauważone źródło dymu.

„Co i dlaczego dymi?” - podczas drugich zajęć dzieci zostały podzielone  na 2 grupy. Zadaniem każdej grupy było narysowanie dymów, które zaobserwowały na spacerze. Dzieci z dużym zaangażowaniem podjęły się zadania. Każda grupa wspólnie podejmowała decyzję co znajdzie się na rysunku. Po skończeniu pracy wszyscy obejrzeli powstałe rysunki. Na tablicy powieszono dużą planszę ze źródłami dymów i omówiono je równocześnie sprawdzając czy dzieci również mają je na swoich rysunkach. Następnie rozmawialiśmy dlaczego dymią papierosy, samochody, fabryki, kominy domów.

„Jak się czuję, kiedy dymi papieros?” -  zagadki sensoryczne  - „Różne zapachy” – wąchanie miłych i nieprzyjemnych zapachów, ćwiczenia oddechowe, zabawa w „kwiatki”, kolorowanie obrazków. Poproszono dzieci, aby usiadły wygodnie na dywanie, zamknęły oczy i wyobraziły sobie, że jesteśmy na wycieczce w górach. Otacza nas piękna przyroda i wdychamy noskami świeże powietrze a wydychamy ustami. Następnie przenieśliśmy się na zieloną łąkę, gdzie rośnie mnóstwo pięknych kwiatów, każdy z dzieci wybrał sobie jeden kwiat i pokazał jak on rośnie. W pewnym momencie powiedziano dzieciom, że wszedł do ogrodu ktoś kto pali papierosy. Przedszkolaki odpowiadały na pytania, które zapachy były miłe, a które nieprzyjemne, jak zachowywały się kwiaty na łące, gdy ktoś palił papierosy. Przedstawiono dzieciom  dinozaura  Dinka i poproszono o uważne wysłuchanie piosenki o nim.

Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas wycieczki, rysowały różne źródła dymu, zapoznały się z postacią Dinusia. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach. Proponowane zabawy ruchowe, tematyczne konstruktywnie zainspirowały ich wyobraźnię.  Program „ Czyste powietrze wokół nas” cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci. Chętnie uczestniczyły w zajęciach, łatwo przyswajały informacje na temat problemu dymu tytoniowego oraz jak unikać sytuacji, w których dzieci przebywają w pomieszczeniach zadymionych. W drugim semestrze zostaną zrealizowane jeszcze dwa tematy.