• Udział Plastusiowych Przedszkolaków w projekcie TERRA VITA

      • Przedszkole Samorządowe „Plastuś” w Jasieniu było beneficjentem projektu Erasmus Plus KA201 „TERRA VITA”- projekt nr 2017- 1- GB01- KA201- 036270.

        Udział w projekcie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Jasieniu z Polski pozwolił nie tylko na podniesienie kwalifikacji nauczycieli oraz doskonalenie posiadanych umiejętności, ale również wpłynął na wzrost, jakości pracy naszego przedszkola, jako placówki oświatowej oraz a także nadanie jej europejskiego wymiaru.

                 „TЕRRA VITA" to projekt, który pozwolił dzieciom nie tylko poczuć magię natury, ale również doświadczyć stałego związku z jej czterema siłami - wodą, ogniem, powietrzem oraz ziemią. W ramach realizacji projektu Erasmus+ Terra Vita założono, że w latach 2017-2019 wszystkie wydarzenia oraz zadania podejmowane w naszej placówce związane będą z ekologią oraz aktywnym włączeniem dzieci niepełnosprawnych do zajęć z uwzględnieniem ich potrzeb i możliwości, a także dyspozycji osobowościowych wspólnych dla wszystkich podopiecznych naszej placówki.

        Ramy czasowe realizacji projektu to- 1 września 2017 – 31 października 2019r, miejsce realizacji Przedszkole Samorządowe „Plastuś” w Jasieniu. Koordynatorem projektu było Przedszkole Detskagradina 13 „ Mecho Pooh” w Bułgarii. W projekcie uczestniczy siedem państw: Bułgaria, Grecja, Słowacja, Rumunia, Chorwacja, Hiszpania oraz Polska.

        Nauczycielki uczestniczące w projekcie na bieżąco angażowały się w rozwój placówki, realizując zadania zawarte w projekcie rozpowszechniły ideę udziału w projekcie ERASMUS+ Terra Vita lokalnie, w regionie, na terenie kraju oraz poza jego granicami. Ich praca wpłynęła na podniesienie, jakości pracy naszego przedszkola. Po zakończonych mobilnościach zagranicznych nauczycielki dzieliły się zdobytą wiedzą i umiejętnościami zarówno ze społecznością przedszkolną: uczniami i nauczycielami, jak i ze społecznością lokalną przy różnych okazjach, np. podczas zajęć dydaktycznych, na spotkaniach z rodzicami, zebraniach Rady Pedagogicznej, w zespołach przedmiotowych, w trakcie spotkań indywidualnych z nauczycielami.

        Jednym z ważniejszych celów realizacji projektu Terra Vita w naszej placówce było rozbudzenie w przedszkolakach zainteresowania zjawiskami zachodzącymi w otaczającym ich świecie. Podczas zajęć dzieci wcielały się w małych naukowców-odkrywały, oglądały, obserwowały, badały, eksperymentowały, wnioskowały. Ucząc się poprzez doświadczenie i aktywne uczestnictwo w różnorodnych zabawach: dydaktycznych, plastycznych, manipulacyjnych, konstrukcyjnych, ruchowych, sensorycznych, dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o otaczającym ich świecie. Dzięki kreatywności naszej przedszkolnej społeczności: nauczycieli, uczniów i rodziców niektóre prace i pomysły stały się popularne nie tylko w Europie.

        Fotorelacja z realizacji projektu: