• Regulamin

    •  

      Regulamin Przedszkola Samorządowego w Jasieniu

      1. Przedszkole Samorządowe w Jasieniu czynne jest 12 miesięcy w roku z przerwą wakacyjną w miesiącu lipcu.
      2. Przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 6.00 - 16.00.
      3. Dzieci korzystają z 3 posiłków dziennie: śniadanie, obiad, podwieczorek.
      4. Opłatę dzienną za wyżywienie ustala dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym.
      5. Opłata dzienna za wyżywienie ulega stosownemu obniżeniu w przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu, pod warunkiem powiadomienia Przedszkola z jednodniowym wyprzedzeniem.
      6. Spóźnienie dziecka do przedszkola należy zgłosić do godz. 8.30.
      7. Dzieci 6 letnie objęte obowiązkiem szkolnym realizują 5 godzinna podstawę programową. 
      8. Przedszkole realizuje podstawę programową wychowania przedszkolnego w godzinach : 8.00- 13.00
      9. Od godziny 6.00-8.00 i 13.00-16.00 realizowane są zajęcia opiekuńcze wykraczające poza podstawę programową.
      10. Za godziny przekraczające wymiar bezpłatnych zajęć pobiera się opłatę w wysokości 1 zł. za godzinę, opłata ta nie podlega zwrotowi. Opłata ta nie dotyczy dzieci 6 letnich, które są objęte obowiązkową edukacją przedszkolną.
      11. W godzinach porannych 6.00-8.00 i popołudniowych 15.00-16.00, tworzy się grupy dyżurujące, zapewniające opiekę dzieciom.
      12. Liczba dzieci w grupie międzyoddziałowej nie może przekroczyć 25.
      13. Dziecko powinno być przyprowadzone do Sali zabaw i przekazane nauczycielce, pomocy nauczyciela lub woźnej oddziałowej.
      14. Dzieci do przedszkola należy przyprowadzać do godziny 8.30, a odbierać od godziny 14.30/ zgodnie z deklaracją rodzica.
      15. Dzieci zakwalifikowane na 5 godzin należy odbierać do godziny 13.00/ zgodnie z deklaracją rodzica.
      16. Organizację pracy w ciągu dnia określa ramowy rozkład dnia. Szczegółowe zasady organizacji przedszkola reguluje Statut Przedszkola, dostępny na stronie Internetowej przedszkola.
      17. Dzieci z przedszkola mogą odbierać wyłącznie rodzice, opiekunowie prawni, osoby upoważnione na piśmie. Dzieci nie będą wydawane osobom nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających. 
      18. Nieodebranie dziecka do godziny 17.00, przy jednoczesnym braku kontaktu z rodzicami, osobami upoważnionymi, skutkuje zawiadomieniem właściwych organów policji.
      19. Do przedszkola nie wolno przyprowadzać dzieci chorych. W przypadku choroby zakaźnej, zatrucia pokarmowego dziecka , rodzice zobowiązani są do niezwłocznego zawiadomienia nauczyciela lub dyrektora przedszkola. 
      20. Rodzice zobowiązani są do regularnych opłat za pobyt dziecka w przedszkolu w terminie do 15 każdego miesiąca.
      21. Numer konta: 61 1020 5402 0000 0102 0229 0344

      Dane odbiorcy:

       Zespół Szkolno – Przedszkolny w Jasieniu ul. M. Konopnickiej 10, 68-320 Jasień 

      lub w kasie Urzędu Miasta w Jasieniu/ parter.

       Treść wpłaty: 

      - imię i nazwisko dziecka, grupa

      - wyżywienie/kwota

      - utrzymanie/kwota

      1. Wszystkie zmiany w korzystaniu z przedszkola powinny być zgłaszane na piśmie do dyrektora ,nauczyciela lub intendenta przed rozpoczęciem następnego miesiąca którego ma dotyczyć zmiana.
      2. Organem reprezentującym rodziców w przedszkolu jest Rada Rodziców pracująca w oparciu o Regulamin Rady Rodziców.
      3. Przedszkole realizuje zadania wychowawczo - dydaktyczne i opiekuńcze we współpracy   z rodzicami (opiekunami), organizacjami społecznymi oraz instytucjami kulturalno – oświatowymi.
      4. Rodzice mogą uczestniczyć w zajęciach otwartych organizowanych w przedszkolu tylko i wyłącznie na zaproszenie nauczyciela bądź dyrektora przedszkola.
      5. W wyjątkowych sytuacjach wynikających z problemów wychowawczych lub adaptacyjnych dziecka, rodzic ma prawo uczestniczyć w obserwacji zajęć po wcześniejszym uzyskaniu na piśmie zgody wszystkich rodziców dzieci uczęszczających do danej grupy.
      6. Ze względu na prowadzone w przedszkolu zajęcia ruchowe, a co za tym idzie bezpieczeństwo dzieci, nie zakładamy dzieciom biżuterii.
      7. W przedszkolu nie wolno podawać dziecku jakichkolwiek leków. Rodzice dzieci alergicznych zobowiązani są przynieść od lekarza zaświadczenie.
      8. Na dwór wychodzą wszystkie dzieci. Nie ma możliwości na życzenie Rodziców pozostawienia dziecka w tym czasie w przedszkolu.
      9. Rodzice i osoby pełniące rolę opiekunów powinni umożliwić dziecku samodzielne rozbieranie i ubieranie się /bez pośpieszania dziecka/. Ubiór dziecka powinien być wygodny, praktyczny, bezpieczny i dostosowany do warunków atmosferycznych.
      10. Przedszkole realizuje zadania opiekuńcze w zakresie niesienia dzieciom pomocy psychologicznej, pedagogicznej w formie specjalistycznych zajęć: logopedycznych, rewalidacyjnych, korekcyjno- kompensacyjnych, społeczno- emocjonalnych.
      11. Przedszkole współpracuje z poradnią psychologiczno-pedagogiczną zapewniając w miarę potrzeb specjalistyczną konsultację i pomoc na odrębnych zasadach.
      12. Informacji o dziecku udzielają tylko nauczyciele pracujący w grupie, specjaliści lub dyrektor przedszkola. 
      13. Wszelkie sprawy dotyczące pracy wychowawczo-dydaktycznej rodzice powinni kierować w pierwszej kolejności do nauczycieli wychowawców.
      14. Wnioski dotyczące działalności placówki oraz pracy nauczycieli i pozostałego personelu należy kierować do dyrektora przedszkola.
      15. Dzieci objęte są  dobrowolnym ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków. Koszty ubezpieczenia pokrywają rodzice na początku każdego roku szkolnego.
      16. Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności za zabawki i wartościowe rzeczy przynoszone przez dzieci do przedszkola. 
      17. Rodzice zobowiązani są do niezwłocznego poinformowania nauczycieli wychowawców o zmianie telefonów kontaktowych, adresu zamieszkania dziecka.
      18. Sekretariat  przedszkola czynny w każdy czwartek i piątek w godz. 8:00 – 12:00 
      19. Regulamin uzgodniono z Radą Pedagogiczną.

      Regulamin przedszkola wprowadza się w życie mając na uwadze, iż wszystkie podejmowane zabiegi mają na względzie tylko dobro dziecka, jego prawidłowy rozwój umysłowy, fizyczny, społeczno – emocjonalny.

      Uwaga! Rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie do dożywiania dziecka w przedszkolu do MGOPS w Jasieniu. 

       

  • Procedury

      • PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU STWIERDZENIA WSZAWICY W PRZEDSZKOLU
      • Wstęp


        Mimo postępu cywilizacyjnego oraz dużej dostępności środków higieny osobistej wszawica jest nadal problemem. Wszawica zaliczana jest do grupy inwazji pasożytami zewnętrznymi i nie znajduje się w wykazie chorób zakaźnych, stanowiącym załącznik do obowiązującej ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Przypadki wszawicy nie są objęte zakresem działania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej i brak jest podstaw do wydania decyzji administracyjnej nakazującej dziecku z wszawicą wstrzymanie się od uczęszczania do placówki oświatowej lub w trybie określonym ustawą. Decyzja o pozostaniu dziecka w domu do czasu usunięcia wszy nie wymaga interwencji organów władzy publicznej w trybie przewidzianym przepisami rangi ustawowej, lecz znajduje się całkowicie w gestii jego rodziców lub opiekunów. Zaleca się, aby działania higieniczne przeciw wszawicy były podjęte przez rodziców lub opiekunów niezwłocznie, a czas nieobecności dziecka w placówce był możliwie najkrótszy. Wszawica pozostaje istotnym problemem higienicznym i może w pewnych przypadkach być sygnałem zaniedbań opiekuńczych rodziców lub opiekunów w stosunku do dziecka, co nie może być lekceważone. Ciężar zwalczania wszawicy został przesunięty z działań o charakterze przeciwepidemicznym realizowanych przez inspekcję sanitarną na działania placówek, w których przebywają dzieci, oraz ośrodki pomocy społecznej. W sytuacjach stwierdzonych zaniedbań opiekuńczych wobec dziecka instytucje te posiadają kompetencje do skutecznej walki z wszawicą.


        Uwaga!
        Informacje na temat tego, czym jest wszawica, i krótka instrukcja postępowania stanowią załącznik nr 1 do niniejszej procedury.


        Cel procedury
        W sytuacji zachorowania dziecka na wszawicę należy kierować się przede wszystkim dobrem chorego dziecka oraz dobrem pozostałych dzieci uczęszczających do przedszkola. Niniejsza procedura ma zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, higieniczne warunki pobytu w przedszkolu oraz chronić przed rozprzestrzenianiem się wszawicy. W przypadku podejrzenia wystąpienia wszawicy u dzieci dyrektor przedszkola podejmuje wszelkie możliwe działania, które będą skutkować jej wyeliminowaniem (powiadamia rodziców, organizuje spotkania informacyjne itp.).


        Zakres procedury


        Niniejsza procedura dotyczy zasad nadzoru nad dziećmi od momentu zdiagnozowania wszawicy poprzez podjęcie leczenia dziecka, u którego stwierdzono wszawicę, po obserwację dzieci i innych osób kontaktujących się blisko z leczonym. Procedura przewiduje prowadzenie działań profilaktycznych przez przedszkole, realizowanych systematycznie i w sposób skoordynowany, we współpracy z rodzicami, dyrektorem i nauczycielami przedszkola. Obejmują one systematyczną akcję oświatową (pogadanki, materiały informacyjne w formie ulotek) skierowaną do dzieci oraz rodziców.


        Uczestnicy postępowania – zakres odpowiedzialności

        Rodzice (opiekunowie prawni) muszą być świadomi konieczności monitorowania na bieżąco czystości skóry głowy własnego dziecka. Powinno się ono stać nawykiem rodziców, zwłaszcza po powrocie z wycieczki, wakacji bądź jeżeli w przedszkolu panuje wszawica. Nauczyciele, świadomi swojej odpowiedzialności za życie i zdrowie powierzonych opiece dzieci, zobowiązani są do natychmiastowego zgłaszania dyrektorowi przedszkola sygnałów dotyczących pojawienia się wszawicy w przedszkolu. Troska o pełne bezpieczeństwo wychowanków jest priorytetem wszelkich ich działań. Pracownicy obsługi ponoszą współodpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci w przedszkolu, zwracają uwagę na polecenia osoby funkcyjnej – nauczyciela, pomagają nauczycielom w realizacji zadań opiekuńczo-profilaktycznych. W sytuacji podejrzenia wystąpienia wszawicy w danej grupie informują o sytuacji nauczyciela grupy oraz dyrektora przedszkola. Dyrektor przedszkola zobowiązany jest do zapewnienia dzieciom higienicznych warunków pobytu w przedszkolu, a pracownikom higienicznych warunków pracy.


        Opis procedury – realizacja działań w sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka


        Dyrektor przedszkola, w przypadku podejrzenia wystąpienia wszawicy u dzieci, podejmuje wszelkie możliwe działania, które skutkować będą jej wyeliminowaniem:
        − zarządza dokonanie przez nauczyciela lub osobę upoważnioną kontroli czystości skóry głowy wszystkich dzieci w grupie, z zachowaniem zasady intymności (nie informuje o wyniku pozostałych osób),
        − informuje nauczycieli o skali zjawiska oraz o obowiązku poinformowania rodziców o stanie czystości włosów i skóry głowy ich dzieci oraz o konieczności wykonania wśród wszystkich domowników zabiegów higienicznych lub leczniczych,
        − może zorganizować dla rodziców, dzieci i nauczycieli działania edukacyjne dotyczące ww. problematyki,
        − w przypadku występowania trudności w rozwiązaniu problemu, np. w sytuacji stwierdzenia nieskuteczności zalecanych działań (trzykrotne odsyłanie tego samego dziecka do domu), zawiadamia ośrodek pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych pełnionych przez rodziców oraz udzielenia potrzebnego wsparcia lub podejmuje współpracę z władzami samorządowymi (np. z pomocą społeczną) lub z właściwą terenowo powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną w celu udzielenia wsparcia rodzinom w rozwiązywaniu problemu wszawicy wśród wszystkich domowników.


        Nauczyciel (lub osoba kompetentna upoważniona przez dyrektora przedszkola):


        − zawiadamia rodziców dzieci, u których stwierdzono wszawicę, o konieczności podjęcia niezwłocznie zabiegów higienicznych skóry głowy, w razie potrzeby instruuje rodziców o sposobie działań, informuje też o konieczności poddania się kuracji wszystkich domowników i monitoruje skuteczność działań, jednocześnie informuje dyrektora przedszkola o wynikach kontroli i skali zjawiska,

        − może przeprowadzić instruktaż dla rodziców, jak i kiedy dokonywać u dzieci przeglądów czystości (może przekazać załącznik nr 1 do procedury),
        − kontroluje stan czystości skóry głowy dzieci – po upływie 7–10 dni po przeprowadzeniu kuracji, po przeprowadzonych zabiegach higienicznych przez rodziców i powrocie dziecka do przedszkola,
        − w sytuacji stwierdzenia nieskuteczności zalecanych działań (trzykrotne odsyłanie tego samego dziecka) zawiadamia o tym dyrektora przedszkola w celu podjęcia bardziej radykalnych kroków (dyrektor może np. zawiadomić ośrodek pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych pełnionych przez rodziców oraz udzielenia potrzebnego wsparcia).


        Uwaga!


        Sprawdzanie czystości skóry głowy dziecka odbywa się indywidualnie (bez obecności osób trzecich). Rodzice dzieci – w przypadku stwierdzenia występowania wszawicy w przedszkolu:


        − wyrażają zgodę na dokonywanie przeglądu czystości skóry głowy dziecka w warunkach indywidualnego badania przez nauczyciela grupy lub wyznaczoną przez dyrektora przedszkola osobę; uzyskiwanie od rodziców lub opiekunów każdorazowo pisemnej zgody na przeprowadzenie kontroli czystości głowy u dziecka nie jest konieczne; rodzice są informowani na bieżąco o wynikach przeglądu skóry głowy dziecka,
        − w razie stwierdzenia wszawicy u swojego dziecka uczciwie informują nauczycieli grupy lub dyrektora przedszkola o zakażeniu dziecka wszawicą – w celu uniknięcia dalszego szerzenia się zakażenia na inne dzieci i aby zapobiec ponownemu zarażeniu dziecka po uprzednim leczeniu,
        − skutecznie likwidują pasożyty – wszy i ich jaja (gnidy) – z włosów dziecka, stosując dostępne w aptekach preparaty (bez recepty) zwalczające wszy,
        − izolują dziecko od grupy, tj. pozostawiają je w domu na czas kilkudniowej (9–, 10-dniowej) kuracji – aby skutecznie wyeliminować wszawicę,
        − systematycznie (codziennie) kontrolują stan skóry głowy i włosów dziecka, dbają o właściwą higienę skóry głowy i włosów dziecka (długie włosy dziecka należy związywać), codziennie czeszą i szczotkują włosy dziecka, myją włosy w miarę potrzeb – nie rzadziej niż raz w tygodniu, wyposażają dziecko w środki higieniczne, takie jak szampony z odżywką ułatwiające rozczesywanie i wyczesywanie włosów, codziennie (często) czeszą włosy dziecka gęstym grzebieniem lub szczotką, związują włosy w sytuacjach narażenia na bliski kontakt z innymi osobami – co utrudnia zagnieżdżenie się pasożytów,
        − używają wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów – nie jest wskazane korzystanie wspólnie z przedmiotów użytku osobistego, takich jak przyrządy do pielęgnacji włosów (szczotki, grzebienie), ozdób do włosów, nakryć głowy, odzieży, ręcznika czy bielizny pościelowej; bielizna osobista i pościelowa powinny zostać wyprane w gorącej wodzie (55°C) oraz wyprasowane gorącym żelazkiem,
        − starają się unikać bezpośredniego kontaktu swojego dziecka z włosami innych osób (dotyczy to przede wszystkim dzieci, które nie zachowują wystarczającego dystansu między sobą podczas zabawy),
        − grzebienie i szczotki myją w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu przeciw wszom i moczą w
        wodzie około godziny, ubrania piorą w pralce w temperaturze 60°C (temp. powyżej 53,5 zabija wszy i ich jaja), prześcieradła, poszewki na poduszki, pościele, ręczniki i odzież prasują gorącym żelazkiem.


        Uwaga!


        W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka kuracji powinni się poddać wszyscy domownicy. Szampony i inne produkty „przeciw wszom” nie zabezpieczają przed zakażeniem i nie powinny być stosowane jedynie jako środek zapobiegawczy. Zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniach tych produktów, zaleca się powtarzanie kuracji w odstępie kilku dni (mniej więcej 7–10 dni), w celu zabicia larw. Do kuracji trzeba użyć grzebienia o bardzo gęstych zębach. Usunięcie gnid jest niezbędne, ale i bardzo trudne, dlatego zaleca się ich pojedyncze ściąganie z włosów lub nawet obcięcie włosów. Podstawową zasadą profilaktyki wszawicy jest stała, systematyczna kontrola czystości skóry głowy i włosów dokonywana przez rodziców i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia.


        Działania przedszkola


        Sprawdzanie czystości głowy dziecka nigdy nie odbywa się publicznie. Decyzję o sprawdzeniu czystości skóry i włosów u dzieci, w warunkach indywidualnego badania, podejmuje dyrektor przedszkola, wyznaczając nauczyciela grupy lub inną osobę do sprawdzenia czystości włosów i skóry głowy dziecka. O wynikach przeglądu nauczyciel wychowawca zawsze informuje rodziców dziecka.


        Sposób prezentacji procedury

        1. Umieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej przedszkola.
        2. Zapoznanie rodziców/opiekunów z obowiązującymi w przedszkolu procedurami na spotkaniach organizacyjnych we wrześniu każdego roku.
        3. Udostępnienie dokumentu na tablicy ogłoszeń w przedszkolu.
        4. Zapoznanie wszystkich pracowników przedszkola z treścią procedury. Tryb dokonywania zmian w procedurze Wszelkich zmian w opracowanych procedurach może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek
        rady pedagogicznej dyrektor placówki. Wnioskodawcą zmian może być również rada rodziców. Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.


        Podstawa prawna:


        − ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 900 ze zm.),
        − rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie
        bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (t.j. Dz.U. z
        2020 r. poz. 1604) – § 2,
        − stanowisko Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia w sprawie zapobiegania i
        zwalczania wszawicy u dzieci i młodzieży (MZ-MD-P-073-3296-3/WS/13).

        Załącznik nr 1 do procedury postępowania w przypadku stwierdzenia wszawicy w przedszkolu
        Czym jest wszawica?
        Wszawica głowowa (łac. pediculosis capitis) jest chorobą wywołaną zarażeniem wszą głowową. Wielkość dorosłego owada nie przekracza 2–4,7 mm. Długość życia to ok. 32–35 dni. Barwa: mogą zmieniać zabarwienie, dostosowując się do koloru włosów!! Zdolność do poruszenia się: bardzo sprawna i szybka we wspinaniu się po włosach, bezradna na gładkiej powierzchni, nie skacze i nie lata. Pokarm: krew ludzka (żywicielem jest tylko człowiek, nie zwierzęta domowe). Ilość składanych jaj: ok. 150 przez 1 samicę w ciągu jej życia. Samice każdego dnia składają od 5 do 10 białych jaj, zwanych gnidami, które rozmiarami przypominają główkę od szpilki. Jaja wszy (gnidy) mają wielkość ok. 1 mm, kolor biało-szary. Samica wszy wydziela specjalny wodoodporny klej, którym mocno przymocowuje gnidy do nasady włosów, w odległości 1–2 cm od skóry. Zwykłe mycie włosów nie pomaga w jej usunięciu, potrzebny jest specjalny preparat i wyczesywanie. W ciągu 4–14 dni z jaj wylęgają się larwy, które następnie przekształcają się w dorosłe osobniki. Wszy nie skaczą i nie latają, a na odzieży i innych przedmiotach mogą przetrwać 36 godzin bez żywiciela. Ginie w temperaturze
        powyżej 55°C. Wszy pasożytują wyłącznie na owłosionej części skóry i żywią się krwią człowieka. W miejscu ugryzienia powstaje odczyn zapalny skóry, który powoduje uczucie silnego świądu. Okres przenoszenia trwa tak długo, jak długo żyją wszy lub ich jaja. Zakażenie wszawicą następuje bezpośrednio przez kontakt z włosami osoby chorej (przytulanie się, stykanie się głowami) lub pośrednio poprzez używanie wspólnych przyrządów do pielęgnacji włosów (szczotki, grzebienie), ozdób do włosów, nakryć głowy, ręczników i bielizny pościelowej. Rodzicu, jeśli znajdziesz wszy u swojego dziecka, zachowaj spokój!


        Zasady postępowania
        1. Należy sprawdzić głowy pozostałych domowników.
        2. W aptece należy kupić preparat do zwalczania wszy. Można poradzić się lekarza lub farmaceuty. Należy stosować produkty o udokumentowanej skuteczności i bezpieczeństwie.
        3. W aptece można kupić preparaty odstraszające wszy i spryskiwać włosy dziecka przed wyjściem do przedszkola.
        4. Należy dokładnie zapoznać się z ulotką i postępować zgodnie z zaleceniami producenta (zwróć uwagę na czas trzymania preparatu na włosach).
        5. Kurację można przeprowadzić profilaktycznie u wszystkich domowników, nawet jeśli nie widać u nich wszy!! Leczenie należy powtórzyć po 7–10 dniach ze względu na cykl rozwojowy wszy.
        6. Należy wyprać pościel, ręczniki, czapki, szaliki, zabawki – pluszaki – w temperaturze 55°C.
        7. Należy dokładnie odkurzyć mieszkanie, wyrzucić worek z odkurzacza, wyparzyć grzebienie, spinki itp. Jeśli czegoś wyprać nie można – należy to zamknąć w szczelnym foliowym worku na 2–3 tygodnie (wesz może przeżyć bez krwi człowieka do 36 godzin, ale pamiętaj, żeewentualne jaja mogą się wykluć za kilka dni).

        8. Należy koniecznie poinformować przedszkole o wystąpieniu wszawicy u dziecka, aby dyrekcja
        placówki mogła wdrożyć odpowiednie działania (sam też chciałbyś wiedzieć o wystąpieniu wszawicy w przedszkolu).
        9. Nie należy posyłać dziecka do przedszkola, póki nie zostanie wyleczone z wszawicy, ponieważ będzie zarażało inne dzieci i powstanie błędne koło (sam też nie chciałbyś, żeby inne dzieci z wszawicą przychodziły do przedszkola i zaraziły Twoje dziecko).
        10. Należy sprawdzać dziecku głowę regularnie.
        11. Należy powiedzieć dziecku, aby nie korzystało z pożyczonych czapek, szczotek, gumek do włosów itp. oraz nie pożyczało nikomu swoich.
        12. Należy dopilnować, aby dziecko miało związane włosy, zwłaszcza w trakcie zabaw z innymi dziećmi.
        Profilaktyka i zwalczanie wszawicy u dziecka należy przede wszystkim do zadań
        rodziców/opiekunów!

      • PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU PODEJRZENIA WYSTĄPIENIA U DZIECI W
        PRZEDSZKOLU CHOROBY PASOŻYTNICZEJ TYPU OWSICA
      • PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU PODEJRZENIA WYSTĄPIENIA U DZIECI W
        PRZEDSZKOLU CHOROBY PASOŻYTNICZEJ TYPU OWSICA

        Cel procedury
        Niniejsza procedura ma zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, higieniczne warunki pobytu w przedszkolu, chronić dzieci przed rozprzestrzenianiem się chorób pasożytniczych typu owsica oraz eliminować ryzyko zarażenia się tą chorobą. W przypadku podejrzenia wystąpienia owsicy u dzieci w przedszkolu dyrektor podejmuje wszelkie możliwe działania, które będą skutkować jej wyeliminowaniem. Procedura jest wytyczną do postępowania i podejmowania działań profilaktycznych.


        Uwaga!
        Informacje na temat tego, czym jest owsica, i krótka instrukcja postępowania stanowi załącznik nr 1 do niniejszej procedury.


        Zakres procedury


        Niniejsza procedura określa zasady postępowania w przedszkolu w przypadku podejrzenia wystąpienia u dzieci choroby pasożytniczej typu owsica. Dotyczy zasad nadzoru nad dziećmi od momentu podejrzenia wystąpienia choroby pasożytniczej typu owsica u dzieci do momentu zdiagnozowania choroby. Procedura przewiduje prowadzenie działań profilaktycznych przez dyrektora i nauczycieli przedszkola realizowanych systematycznie i w sposób skoordynowany we współpracy z rodzicami. Obejmują one systematyczną akcję oświatową (pogadanki, materiały informacyjne w formie ulotek) skierowaną do dzieci oraz rodziców.


        Uczestnicy postępowania – zakres odpowiedzialności


        Rodzice (opiekunowie prawni) muszą być świadomi konieczności monitorowania na bieżąco czynności higienicznych i czystości ciała własnego dziecka. Nauczyciele świadomi swojej odpowiedzialności za życie i zdrowie powierzonych opiece dzieci zobowiązani są do natychmiastowego zgłaszania dyrektorowi przedszkola sygnałów dotyczących podejrzenia wystąpienia objawów choroby pasożytniczej typu owsica u dzieci w przedszkolu. Troska o pełne bezpieczeństwo wychowanków jest priorytetem wszelkich ich działań. Pracownicy obsługi ponoszą współodpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci w przedszkolu, zwracają uwagę na polecenia osoby funkcyjnej – nauczyciela, pomagają nauczycielom w realizacji zadań opiekuńczo-profilaktycznych. W sytuacji podejrzenia wystąpienia objawów choroby pasożytniczej typu owsica lub podejrzenia jej wystąpienia u dzieci w danej grupie informują o sytuacji nauczyciela grupy oraz dyrektora przedszkola.

        Dyrektor przedszkola zobowiązany jest zapewnić dzieciom higieniczne warunki pobytu w przedszkolu, a pracownikom higieniczne warunki pracy.


        Opis procedury – realizacja działań


        Dyrektor przedszkola, w przypadku podejrzenia wystąpienia choroby pasożytniczej typu owsica u dziecka w danej grupie, podejmuje wszelkie możliwe działania, które skutkować będą jej wyeliminowaniem:
        − dokonuje kontroli prowadzonych dezynfekcji w książce z rejestrem zabiegów sanitarnych,
        − dokonuje przynajmniej raz w roku wymiany piasku w piaskownicy,
        − podejmuje działania edukacyjne dla pracowników oraz rodziców/opiekunów prawnych i wychowanków w temacie zapobiegania choroby pasożytniczej typu owsica, prowadząc spotkania z przedstawicielami służby zdrowia, sanepidu, dostarczając ulotki, artykuły na temat choroby,
        − odpowiada za wdrożenie procedury i sprawuje nadzór nad jej stosowaniem.


        Nauczyciele wychowawcy grup:


        − prowadzą systematyczne obserwacje rozwoju dziecka i informują rodziców o dostrzeżonych problemach rozwojowych oraz zdrowotnych, w tym o podejrzeniu wystąpienia choroby pasożytniczej typu owsica,
        − podejmują działania profilaktyczne i edukacyjne wobec dzieci i rodziców na spotkaniach grupowych (pogadanki, broszurki, aranżowanie spotkań ze specjalistami),
        − zapewniają dzieciom stały dostęp do jednorazowych chusteczek higienicznych,
        − systematycznie kontrolują miejsca zabawy dzieci, szczególnie na placu zabaw.


        Rodzice dzieci – w przypadku podejrzenia wystąpienia u dziecka w przedszkolu choroby pasożytniczej
        typu owsica:


        − w razie wystąpienia u dziecka choroby pasożytniczej typu owsica uczciwie informują nauczycieli grupy lub dyrektora przedszkola o zdiagnozowaniu przez lekarza owsicy u dziecka
        – w celu uniknięcia dalszego szerzenia się zakażenia na inne dzieci oraz aby zapobiec ponownemu zarażeniu się dziecka po uprzednim leczeniu; chore dziecko, nieświadomie, roznosi jaja pasożytów; drapiąc się po pupie, przenosi je pod paznokcie, a następnie, dotykając np. zabawek, ręcznika, deski w toalecie, zostawia na nich jaja pasożytów, które są małe i lekkie, łatwo unoszą się w powietrzu; drogą oddechową dostają się do przewodu pokarmowego osób będących w pobliżu i tam wylęgają się z nich pasożyty; chorobą można zakazić się również, jedząc nieumyte owoce lub warzywa, na których znajdują się jaja owsików,
        − skutecznie likwidują chorobę u dziecka, kontaktując się z lekarzem; niezbędne jest badanie
        kału oraz leczenie farmakologiczne, jeśli dziecko ma objawy wskazujące na obecność pasożyta w organizmie; w przypadku stwierdzenia owsicy u dziecka leczeniem farmakologicznym obejmuje się także osoby z najbliższego otoczenia,
        − powinni izolować dziecko od grupy, tj. pozostawić je w domu na czas kilkudniowej kuracji – aby skutecznie wyeliminować chorobę,
        − szczególnie przestrzegają higieny osobistej dziecka i całej rodziny (regularna zmiana bielizny, mycie rąk) oraz mieszkania (czystość pomieszczeń, osobne łóżko, oddzielne pomieszczenia sypialne); osobom z uporczywą owsicą poleca się spanie w piżamach (spodnie utrudniają rozprzestrzenianie się inwazyjnych jaj  pasożyta) oraz podmywanie w okolicy odbytu rano po obudzeniu się (letnia woda i mydło zmywają 90% jaj pasożyta złożonych w okolicy odbytu w ciągu nocy),
        − edukują dziecko poprzez naukę: prawidłowego korzystania z sanitariatów (podnoszenie, opuszczanie deski klozetowej, spuszczanie wody), mycia rąk po skorzystaniu z toalety, mycia rąk przed posiłkami i po posiłkach, zakazu wkładania zabawek do buzi, przestrzegania przed całowaniem się dzieci i zabawek, ochrony przed wkładaniem rąk do buzi, obgryzaniem paznokci,
        − dostarczają do przedszkola informacje (np. zaświadczenie lekarskie), że dziecko może uczęszczać do przedszkola po przebytej chorobie pasożytniczej.


        Uwaga!


        Jeśli w grupie jedno dziecko jest zakażone, to jest niemal pewne, że pozostałe dzieci także się zaraziły!
        Pracownicy obsługi zobowiązani są do:
        − codziennego utrzymania czystości pomieszczeń (sanitariaty),
        − wietrzenia pomieszczeń, w których przebywają dzieci i personel,
        − przestrzegania prawidłowej zasady mycia rąk zgodnie z instrukcją,
        − codziennej dezynfekcji stołów i sanitariatów,
        − systematycznego uzupełniania mydła i jednorazowych ręczników w łazienkach przedszkolnych,
        − przestrzegania zasad zdrowego i higienicznego podawania posiłków (pomoc nauczyciela, kucharka, pomoc kuchenna),
        − zapewnienia dzieciom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i zabawy,
        − współpracy z nauczycielami w ramach podejmowanych działań profilaktycznych dla rodziców i wychowanków.


        Sposób prezentacji procedury


        1. Umieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej przedszkola.
        2. Zapoznanie rodziców/opiekunów z obowiązującymi w przedszkolu procedurami na spotkaniach organizacyjnych we wrześniu każdego roku.
        3. Udostępnienie dokumentu na tablicy ogłoszeń w przedszkolu.
        4. Zapoznanie wszystkich pracowników przedszkola z treścią procedury. Tryb dokonywania zmian w procedurze Wszelkich zmian w opracowanych procedurach może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek rady pedagogicznej dyrektor placówki. Wnioskodawcą zmian może być również rada rodziców. Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.


        Podstawa prawna:
        − ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 900 ze zm.) – art. 10 ust. 1 pkt 1,

        − rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1604) – § 2.

         

        Załącznik nr 1 do procedury postępowania w przypadku stwierdzenia owsicy w przedszkolu
        Czym jest owsica?
        Owsica to inwazyjna choroba pasożytnicza spowodowana przez drobnego nicienia – owsika ludzkiego (Enterobius vermicularis). Inwazja owsika ma zwykle przebieg przewlekły. Objawy kliniczne mogą wystąpić w intensywnych inwazjach, w przypadkach powikłań i u osób szczególnie wrażliwych. Owsik ludzki występuje wyłącznie u człowieka. Samica owsika ma długość około 1 cm i szerokość nitki 0,4 mm; tylna część jej ciała jest charakterystycznie zaostrzona i przejrzysta. Samiec, wałeczkowaty, o długości kilku mm jest trudno dostrzegalny gołym okiem. Samice owsika żyją około 4 tygodni. Po tym czasie wychodzą one czynnie przez otwór odbytowy, kilkanaście minut pełzają po skórze krocza i, wysychając, giną. Choroba jest bardzo rozpowszechniona (ponad miliard zachorowań na świecie w ciągu roku – najwięcej w przedziale pomiędzy 5 a 6 rokiem życia). Sprzyja jej przebywanie w żłobkach, przedszkolach, szkołach, internatach i domach dziecka. Dorośli są mniej podatni na zakażenia, co tłumaczy się wzrostem odporności z wiekiem.


        Jak dochodzi do zakażenia?


        Owsik przenosi się łatwo drogą pokarmową i inhalacyjną, korzystając z zabrudzonych rąk, środków spożywczych lub kurzu. Do zakażenia jajami owsika mogą przyczynić się zarówno zanieczyszczone palce, co spowodowane jest brakiem nawyków higienicznych (ssanie palców, obgryzanie paznokci, niemyte ręce szczególnie po toalecie), jak i przedmioty, np. bielizna, ręcznik, zanieczyszczone pożywienie. Wystarczy, że dziecko bawi się samochodzikiem, na którym bytują jaja, a potem włoży rączki do buzi. Po około 2–3 tygodniach wystąpią u niego pierwsze objawy. Do zakażenia robakami dochodzi, gdy jaja owsików zostaną zjedzone. Wówczas w jelicie, z jaj, wylęgają się pasożyty. Samice docierają do odbytu i tam, w nocy, składają kolejne jaja, które w ciągu od 2 do 4 tygodni osiągają pełną dojrzałość. Od momentu wniknięcia do organizmu do pierwszych objawów dochodzi w ciągu 2–3 tygodni. Dziecko zaczyna drapać się po pupie, gdyż towarzyszy temu bardzo nieprzyjemne swędzenie. Staje się niespokojne, ma trudności z zasypianiem, jest blade, nie ma apetytu, a w okolicach odbytu pojawia się zaczerwienienie. Gdy choroba jest zaawansowana, owsiki można zobaczyć, szczególnie w nocy, gdy dziecko śpi. Wówczas w odbycie widać małe, białe niteczki. W aptece można też kupić specjalne pałeczki, którymi pobiera się wymaz z odbytu i zanosi do badania w szczelnie zamkniętym pudełeczku.


        Objawy i przebieg


        Przebieg owsicy zależy od intensywności inwazji, czasu jej trwania i indywidualnej tolerancji inwazji przez osobę zarażoną. Obecność pasożyta może być przypadkowa, jednorazowa i nie doprowadzić do przewlekłej inwazji. Miejscem pobytu owsików w organizmie ludzkim jest głównie jelito grube, gdzie potrafią przebywać aż do fazy końcowej ich życia. Innym miejscem ich pasożytowania jest wyrostek robaczkowy oraz końcowy odcinek jelita cienkiego. Pasożyty te są dwupłciowe. Samica jest odpowiedzialna za składanie jaj, a rolą samca jest jej zaplemnienie. Zaraz po tym akcie samiec owsika obumiera. Samica natomiast potrafi żyć do 4 tygodni, po których „wędruje” z jelita grubego w kierunku odbytu, aby tam złożyć jaja zawierające larwy owsików. Liczba jaj waha się od 8 tys. do 12 tys. jaj. Osoba zaatakowana przez owsika uskarża się na brak apetytu, rozdrażnienie przechodzące w nerwowość, odczuwanie silnych objawów niepokoju, w rzadszych przypadkach niedokrwistość. Charakterystycznym objawem owsicy jest zdenerwowanie objawiające się zgrzytaniem zębami, obgryzaniem paznokci.


        Innymi symptomami choroby są:


        − ból głowy,
        − bezsenność,
        − bóle brzucha połączone z nudnościami,
        − ogólne osłabienie,
        − podkrążone oczy,
        − świąd odbytu, nasilający się zwykle w godzinach wieczornych,
        − zaczerwieniona skóra w okolicy odbytu, zmiany wypryskowe w okolicy odbytu,
        − trudności w skupieniu uwagi,
        − anemia.
        Owsiki mogą dostawać się również do sromu i pochwy, stając się przyczyną zmian zapalnych narządu
        rodnego. Owsicę rozpoznaje się poprzez badanie kału na obecność jaj, w ciężkich przypadkach samic pasożyta. Owsiki czasem powracają, szczególnie u dzieci, które nie myją rąk po wyjściu z toalety i przed
        jedzeniem, często ssą palec. By do tego nie dopuścić, należy dbać o czystość, a dzieci uczyć, aby kilka razy w ciągu dnia dokładnie myły rączki ciepłą wodą z mydłem. Dbanie o higienę z pewnością nie daje całkowitej gwarancji na uniknięcie zarażenia. Warto jednak jej przestrzegać, bo to jedyna metoda na ochronę przed robakami. Do zakażeń dochodzi najczęściej latem.


        Profilaktyka i zapobieganie


        Owsiki, a tym samym owsica, jest chorobą „brudnych rąk” i wcześniejszego kontaktu z pasożytem – mogą także powodować anemię. Choroba atakuje w każdym wieku, lecz nierzadko to dzieci są jej głównymi nosicielami. W leczeniu owsicy jednym z najważniejszych elementów jest utrzymanie higieny osobistej, a zwłaszcza częste mycie rąk.

        Duże znaczenie w zwalczaniu owsicy ma także:
        − przestrzeganie higieny osobistej (regularna zmiana bielizny) oraz mieszkania (czystość pomieszczeń, osobne łóżko, oddzielne pomieszczenia sypialne), osobom z uporczywą owsicą poleca się spanie w piżamach (spodnie utrudniają rozprzestrzenianie się inwazyjnych jaj pasożyta),

        − podmywanie w okolicy odbytu rano po obudzeniu się (letnia woda i mydło zmywają 90% jaj pasożyta złożonych w okolicy odbytu w ciągu nocy),
        − utrzymanie wręcz przesadnej higieny osobistej domowników (podmywanie się po korzystaniu z ubikacji, częste mycie rąk, zmiana bielizny osobistej, gotowanie pościeli i ręczników); podczas kuracji na noc należy zakładać dziecku obcisłe majtki, które rano pierzemy i gotujemy; myjemy też zabawki, dezynfekujemy przedmioty osobistego użytku i obcinamy krótko paznokcie, aby nie dopuścić do wtórnego zakażenia; dokładne pranie pościeli i ręczników niszczy jaja owsika, co wraz z reżimem higieny osobistej przerywa łańcuch zakażeń.


        Uwaga!


        Jaja owsików w warunkach domowych mogą przeżyć do kilku tygodni, zwłaszcza przy zachowaniu odpowiedniej wilgotności i ciepłoty. Owsiki mogą znajdować się na zakażonej pościeli, bieliźnie, ręcznikach.

      • PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECKA Z PRZEDSZKOLA
      • PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECKA Z PRZEDSZKOLA
        obowiązująca w Przedszkolu Samorządowym w Jasieniu.

        Podstawa prawna:
         rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie
        bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003r. poz. 69 ze zm.)


        1. Za bezpieczeństwo dzieci w drodze do przedszkola i z przedszkola odpowiadają rodzice/opiekunowie, na nich też spoczywa obowiązek przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola.
        2. Rodzice osobiście powierzają dziecko nauczycielowi grupy lub nauczycielowi pełniącemu dyżur w sali zabaw.
        3. Nauczyciel bierze pełną odpowiedzialność za dziecko od momentu jego wejścia do sali, w związku z czym rodzic/opiekun zobowiązany jest przyprowadzić dziecko do grupy. Z uwagi na brak wzrokowego kontaktu z dzieckiem na trasie szatnia – sala zajęć, zabaw niedopuszczalne jest przechodzenie dziecka bez opieki.
        4. Osoba odbierająca dziecko od rodzica/opiekuna ma obowiązek zwrócenia uwagi, czy wnoszone
        przez dziecko zabawki lub inne przedmioty nie mają cech niebezpiecznych mogących stworzyć zagrożenie.
        5. Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę nie należy przyprowadzać do przedszkola. Nauczyciel ma prawo nie przyjąć chorego dziecka.
        6. Rodzice/opiekunowie mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka i
        udzielania wyczerpujących informacji na ten temat. Alergie pokarmowe należy zgłaszać wyłącznie pisemnie (tylko wtedy będą uwzględniane).
        7. Po każdej nieobecności dziecka spowodowanej chorobą zakaźną rodzice zobowiązani są do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zakończenie leczenia.
        8. Dzieci uczęszczające do oddziałów należy przyprowadzać do przedszkola w godzinach od 6.00 do 8.30 lub w dowolnym czasie, po wcześniejszym poinformowaniu przedszkola o późniejszym przybyciu dziecka.
        9. Dziecko można odbierać do godziny 16.00, w sytuacjach podyktowanych potrzebami rodziców/opiekunów również wcześniej.
        10. Wydanie dziecka innym osobom może nastąpić tylko w przypadku pisemnego upoważnienia podpisanego przez rodziców/opiekunów.
        11. Wypełnione oświadczenie o osobach odpowiedzialnych za przyprowadzanie i odbieranie dziecka
        rodzice/opiekunowie osobiście przekazują wychowawcom grup na początku każdego roku szkolnego.
        12. W szczególnym przypadku dzieci mogą być odebrane przez osoby nieujęte w oświadczeniu po uprzednim telefonicznym powiadomieniu dyrektora lub nauczyciela.
        13. Dzieci z przedszkola mogą odbierać wyłącznie osoby pełnoletnie lub nieletnie rodzeństwo, tylko za pisemną zgodą rodzica.
        14. Rodzice/opiekunowie ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odbieranego z przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę.
        15. Nauczyciel może odmówić wydania dziecka, w przypadku gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko będzie wskazywał, że może ona nie być w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa (np. upojenie alkoholowe, agresywne zachowanie). Personel przedszkola ma obowiązek zatrzymać dziecko w przedszkolu do czasu wyjaśnienia sprawy. W tym przypadku należy wezwać drugiego rodzica/opiekuna dziecka lub upoważnioną do odbioru inną osobę. Jeżeli jest to niemożliwe, personel przedszkola ma prawo wezwać policję.
        16. Życzenie rodziców/opiekunów dotyczące nieodbierania dziecka przez jednego z rodziców/opiekunów musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.

        17. W miesiącach gdy dzieci przebywają w ogrodzie przedszkolnym, nauczyciel wymaga od
        rodzica/opiekuna i dziecka, aby fakt odebrania był zaakcentowany przez wyraźne pożegnanie u nauczyciela mającego je pod opieką.
        18. Obowiązkiem nauczycieli jest upewnienie się, czy dziecko jest odbierane przez osobę wskazaną w oświadczeniu.
        19. W wypadku gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy przedszkola, nauczyciel
        zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców/opiekunów lub osoby upoważnione do odbioru o zaistniałym fakcie.
        20. W przypadku gdy pod wskazanymi numerami telefonów (praca, dom, tel. komórkowy) nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców/opiekunów lub osób upoważnionych do odbioru dziecka, nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce przedszkolnej 0,5 godziny.
        21. Po upływie tego czasu nauczyciel powiadamia dyrektora przedszkola. Dyrektor przedszkola
        podejmuje decyzję o poinformowaniu najbliższego komisariatu policji o niemożliwości skontaktowania się z rodzicami/opiekunami dziecka.
        22. W przypadku braku możliwości powiadomienia dyrektora, nauczyciel sam podejmuje decyzję o powiadomieniu policji.
        23. Rodzice/opiekunowie lub upoważnione osoby, którzy odbiorą dziecko po upływie czasu pracy przedszkola, są zobowiązani do podpisania sporządzonej przez nauczyciela notatki z podaniem godziny przyjścia do placówki.
        24. Za właściwe przestrzeganie zasad przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola odpowiedzialni są rodzice/opiekunowie oraz nauczyciel.

      • PROCEDURA DOTYCZĄCA EWAKUACJI
      • Procedura dotycząca ewakuacji Przedszkola Samorządowego w Jasieniu.

         

        1. Cel procedury


        Zapewnienie sprawnego przygotowania i przeprowadzenia bezpiecznej ewakuacji dzieci i pracowników przedszkola w sytuacji zagrożenia.


        2. Przedmiot i zakres stosowania


        Określa procedurę postępowania oraz obowiązki osób realizujących niezbędne działania od momentu stwierdzenia symptomów wskazujących na konieczność podjęcia czynności związanych z ewakuacją dzieci i pracowników z budynku.


        3. Podstawy uruchomienia procedury ewakuacji:


        - pożar,
        - zamach terrorystyczny,
        - podłożenie ładunku wybuchowego,
        - uwolnienie niebezpiecznych substancji chemicznych,
        - zagrożenie katastrofą budowlaną,
        - zagrożenie wybuchem gazu spowodowane awarią instalacji gazowej, inne.


        4. Postanowienia ogólne


        Każdy pracownik przedszkola zobowiązany jest znać niniejszą procedurę ewakuacji. Obowiązkiem nauczycieli wychowawców jest zaznajomienie dzieci z zasadami ewakuacji przedszkola. W razie ewakuacji wszystkie osoby przebywające na terenie przedszkola mają obowiązek zastosowania się do niniejszej procedury oraz wykonywania poleceń dyrektora/wicedyrektora, innych osób prowadzących ewakuację oraz poleceń służb ratunkowych. Przerwanie ewakuacji i powrót do budynku może zarządzić wyłącznie dyrektor/wicedyrektor lub inna upoważniona przez niego osoba.


        5. Sygnał alarmowy


        Ustala się sygnał alarmowy, którym jest –dzwonek alarmowy (dzwonek ręczny) i powiadomienie słowne przez osobę wyznaczoną przez dyrektora(wicedyrektora). Treść tego komunikatu powinna być następująca: ,,EWAKUACJA! , NATYCHMIAST OPUSCIĆ BUDYNEK!”; Sygnał alarmowy uruchamiany jest na polecenie dyrektora(wicedyrektora) albo innej upoważnionej przez dyrektora(wicedyrektora) osoby. Zabronione jest używanie sygnału alarmowego do innych celów niż ewakuacja.


        6. Podział obowiązków i organizacja działania


        W sytuacji zagrożenia pracownik przedszkola, który zauważy niebezpieczeństwo niezwłocznie informuje dyrektora (wicedyrektora). Dyrektor(wicedyrektor) lub osoba przez niego upoważniona decyduje o konieczności przeprowadzenia ewakuacji osób znajdujących się w budynku.


        UWAGA!


        Każdy, kto zauważy zagrożenie ma obowiązek powiadomić dyrektora(wicedyrektora), ale gdy nie ma w pobliżu przełożonego, a zwłoka byłaby niekorzystna należy zarządzić ewakuację. Nie należy zwlekać z alarmowaniem odpowiednich służb ratowniczych i ogłoszeniem ewakuacji.

        NUMERY ALARMOWE:
        − Policja - tel. 997
        − Straż pożarna- tel. 998
        − Pogotowie Ratunkowe- tel. 999
        − Telefon alarmowy- tel.112


        Po wykręceniu numeru alarmowego służb ratowniczych i zgłoszeniu się dyżurnego należy spokojnie i wyraźnie podać: swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego nadawana jest informacja o zdarzeniu, adres i nazwę obiektu, co się dzieje, czy występuje zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego, po podaniu informacji nie odkładać słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia, przyjmujący zgłoszenie może zażądać: potwierdzenia zgłoszenia poprzez oddzwonienie, dodatkowych informacji, które w miarę możliwości należy podać np. trasę dojazdu do miejsca zdarzenia.


        KONSERWATOR


        W razie zagrożenia treść otrzymanej informacji o zagrożeniu przekazuje do: dyrektora(wicedyrektora), a po zarządzeniu przez niego ewakuacji, do wszystkich pomieszczeń przedszkolnych. Wstrzymuje wejście na teren przedszkola postronnych osób. Sprawdza, czy wszystkie wyjścia ewakuacyjne są otwarte, jeżeli nie to natychmiast je otwiera, w razie konieczności wyłącza dopływ prądu elektrycznego oraz gazu. Wykonuje czynności zlecone przez dyrektora(wicedyrektora). Po godzinach otwarcia przedszkola: stosownie do rodzaju zagrożenia powiadamia specjalistyczne służby ratownicze, informuje o zaistniałym zdarzeniu kierownictwo przedszkola.


        DYREKTOR (WICEDYREKTOR) PRZEDSZKOLA


        W razie zagrożenia: nakazuje powiadomienie lub osobiście powiadamia specjalistyczne służby ratownicze, podejmuje decyzję w zakresie ewakuacji (pełnej lub częściowej) z budynku, nadzoruje przestrzeganie ustaleń zawartych w niniejszej procedurze, nadzoruje uruchamianie elementów zabezpieczenia procesu ewakuacji w szczególności: transport, załadunek, ochrona dokumentacji przedszkola, zabezpieczenie instalacji wodnej, gazowej i elektrycznej, otwarcie wyjść ewakuacyjnych, określa miejsce deponowania ewakuowanego mienia, wprowadza zakaz wejścia i wyjścia osób postronnych na teren przedszkola, organizuje akcję ratowniczą, współdziała ze specjalistycznymi służbami ratowniczymi (informuje kierującego akcją ratowniczą: czy przeprowadzono całkowitą ewakuacje osób, o miejscach przechowywania materiałów łatwopalnych i cennego mienia, gdzie znajdują się najbliższe punkty czerpania wody).


        NAUCZYCIEL


        W razie zagrożenia: po usłyszeniu sygnału alarmowego natychmiast przerywa zajęcia i inne prace, ogłasza alarm dla dzieci, przeciwdziała wszelkim objawom paniki, opuszcza z dziećmi (dzieci ustawione parami) budynek i udaje się na miejsce zbiórki, opuszczając salę pozostawia drzwi do pomieszczeń zamknięte (nie na klucz), okna również powinny zostać zamknięte, zabiera ze sobą dziennik zajęć, nadzoruje przebieg ewakuacji swoich dzieci, dbając o ich bezpieczeństwo, po opuszczeniu obiektu udaje się z grupą dzieci na miejsce zbiórki.

         

        POZOSTALI PRACOWNICY PRZEBYWAJĄCY NA TERENIE PRZEDSZKOLA

        W razie zagrożenia:

        • pomagają w ewakuowaniu się osobom poszkodowanym w wyniku zdarzenia
        • pomagają innym nauczycielom ewakuującym dzieci,
        • włączają się do akcji ratowniczo-gaśniczej,
        • nauczyciele przebywający w pokoju nauczycielskim, którzy nie mają zajęć zabierają pozostawione dzienniki zajęć, przechodzą w kierunku poszczególnych wyjść ewakuacyjnych gdzie ukierunkowują ruch ewakuacji na zewnątrz (zapobiegając powracaniu dzieci do budynku).

        LOGOPEDA, NAUCZYCIEL ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH

        W razie zagrożenia:

        • odpowiada za ewakuację osób pozostających na jego zajęciach,
        • zabiera ze sobą podręczną apteczkę, w razie potrzeby organizuje punkt medyczny i
        • udziela pomocy osobom poszkodowanym.

        7. Postępowanie na miejscu I etapu ewakuacji


        Miejscem zbiórki wszystkich ewakuowanych osób po opuszczeniu budynku przedszkola (I etap ewakuacji) jest, przedszkolny plac zabaw . Na miejscu zbiórki nauczyciele sprawdzają obecność swoich wychowanków. O każdym przypadku nieobecności dziecka lub innej osoby ewakuowanej należy zawiadomić służby prowadzące akcję ratunkową oraz dyrektora(wicedyrektora). Osobom prowadzącym akcję należy podać charakterystykę wyglądu zaginionej osoby, imię i nazwisko oraz miejsce, w którym osoba ta była widziana po raz ostatni. Nauczyciele – opiekunowie grup zobowiązani są sprawdzić stan zdrowia podopiecznych. Należy upewnić się, czy żadne z dzieci nie zostało poszkodowane, nie doznało urazów, nie uskarża się na zawroty głowy, ból głowy, nudności. Wszystkim poszkodowanym należy udzielić pomocy przedmedycznej. Nauczyciele – opiekunowie grup meldują dyrektorowi(wicedyrektorowi) lub osobie wyznaczonej przez dyrektora(wicedyrektora) do kierowania ewakuacją o sprawdzeniu obecności w swych grupach oraz o ustaleniu, czy wśród ewakuowanych nie ma poszkodowanych. Po stwierdzeniu, że na miejscu zbiórki obecne są wszystkie osoby podlegające ewakuacji, dyrektor (wicedyrektor)lub upoważniona przez niego osoba do kierowania ewakuacją zarządza przejście na miejsce II etapu ewakuacji.


        8. Postępowanie na miejscu II etapu ewakuacji


        Miejscem schronienia w II etapie ewakuacji jest plac przed przedszkolem, który posłuży za miejsce schronienia do czasu zakończenia akcji, odwołania ewakuacji lub odbioru dzieci przez ich rodziców. Przejście na miejsce II etapu ewakuacji następuje w zwartych grupach pod nadzorem opiekunów poszczególnych grup. Po przejściu na miejsce II etapu ewakuacji nauczyciele ponownie sprawdzają obecność podopiecznych. Osoby ewakuowane na miejscu II etapu ewakuacji oczekują na zarządzenie o zakończeniu ewakuacji oraz na ewentualne dalsze zarządzenia. W razie konieczności odbioru dzieci przez rodziców, zawiadamia się ich o ewakuacji oraz o miejscu, w którym mogą oni odebrać swoje dzieci. Odbiór każdego dziecka przez rodzica należy odnotować.


        9. Ćwiczenia ewakuacyjne

        Dla uzyskania sprawności działania w razie konieczności ewakuacji przeprowadza się okresowo próbną ewakuację. Ćwiczenia takie odbywają się nie rzadziej niż raz do roku.

      • PROCEDURA PRZEPROWADZANIA EWAKUACJI
      • Procedura przeprowadzenia ewakuacji w Przedszkolu Samorządowym w Jasieniu

        Ewakuacja ma na celu ratowanie ludzi i dzieci przebywających w budynku przedszkola, przed skutkami zaistniałego zagrożenia spowodowanego pożarem a także innym zagrożeniem awaryjnym. Przez określenie ewakuacji wymuszonej rozumie się ruch, w którym człowiek jest zmuszony jak najszybciej opuścić zagrożone pomieszczenie lub budynek. W ruchu tym ważną rolę odgrywa czynnik psychologiczny, który kształtuje cały proces tego ruchu. Charakterystycznymi właściwościami tego ruchu są: jego krótkotrwałość, dążenie wszystkich uczestników znajdujących się w strumieniu do szybkiego opuszczenia zagrożenia miejsca. Ewakuowani starają się jak najszybciej opuścić zagrożone pomieszczenie, ludzie często tłoczą się, popychają stwarzając niebezpieczeństwo dla innych ewakuowanych.


        § 1 Ogólne zasady przeprowadzania ewakuacji

        1. Każdy pracownik przedszkola zobowiązany jest znać niniejszą procedurę ewakuacji oraz bezwzględnie jej przestrzegać. Dla zapewnienia szybkiej i skutecznej akcji ewakuacyjnej osób (w szczególności dzieci) oraz mienia należy dokonać warunków ewakuacji w najbardziej ekstremalnych warunkach. Należy przewidzieć rozwiązana eliminujące wystąpienie paniki wśród ewakuowanych grup.
        2. Obowiązkiem nauczycieli wychowawców jest zaznajomienie dzieci z zasadami ewakuacji przedszkola. Zagadnienia dotyczące ewakuacji mogą być przedstawione dzieciom we właściwy sposób celem uniknięcia niepotrzebnego strachu w momencie ćwiczeń lub faktycznej ewakuacji.
        3. W razie ewakuacji wszystkie osoby przebywające na terenie przedszkola mają obowiązek zastosowania się do niniejszej procedury oraz wykonywania poleceń dyrektora, i innych osób prowadzących ewakuację oraz poleceń służb ratunkowych.
        4. Decyzję o zarządzeniu ewakuacji podejmuje dyrektor przedszkola lub jego zastępca. Decyzja taka musi uwzględniać:
        – zakres ewakuacji np. kondygnacje,
        – liczbę osób przewidzianych do ewakuacji,
        – sposób i kolejność opuszczania obiektu (kondygnacji),
        – drogi i kierunki ewakuacji,
        – miejsce koncentracji ewakuowanych.
        Ustalenie dróg i kierunków ewakuacji powinno nastąpić po ustaleniu przez pracowników rodzaju i miejsca zagrożenia (pożaru) i kierunku jego rozpowszechniania się. Ewakuacja prowadzona jest pod kierownictwem zespołu ewakuacyjnego powołanego przez dyrektora.
        4. Przerwanie ewakuacji i powrót do budynku może zarządzić wyłącznie dyrektor szkoły lub inna upoważniona przez niego osoba.

        § 2 Sygnał alarmowy

        1. Ustala się sygnał alarmowy, którym jest głośny sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie – dzwonek.
        2. Sy nał alarmowy uruchamiany jest na polecenie dyrektora albo innej upoważnionej przez dyrektora osoby. W razie pożaru sygnał alarmowy ma prawo uruchomić każdy, kto zauważył ogień.
        3. Zabronione jest używanie sygnału alarmowego do innych celów niż ewakuacja lub jej ćwiczenie.
        4.W przypadku powstania pożaru w dowolnym pomieszczeniu osoby znajdujące się w nim nie czekając na sygnał alarmu opuszczają go natychmiast i ewakuują się na zewnątrz najbliższym wyjściem. W pomieszczeniu tym mogą zostać jedynie osoby biorące udział w akcji gaśniczej.

        § 3 Sposób przeprowadzenia ewakuacji

        1. Ogłoszenie alarmu na wypadek pożaru lub innego zagrożenia o charakterze awaryjnym, pociąga za sobą konieczność zarządzenia ewakuacji. Powiadomienie powinno mieć charakter stanowczy lecz nie pobudzający do paniki. Należy używać następujących określeń do powiadamiania: - „Ogłasza się alarm pożarowy (awaryjny) – wszystkie osoby opuszczają budynek bez paniki i w spokoju” - „Kierować się do wyznaczonych wyjść” itp.
        2. Po usłyszeniu sygnału alarmowego wszystkie osoby przebywające na terenie przedszkola mają obowiązek natychmiast rozpocząć ewakuację. Należy niezwłocznie powiadomić wszystkich pracowników przebywających na terenie ewakuowanego odcinka o powstaniu i charakterze zagrożenia oraz konieczności przeprowadzenia ewakuacji. W miarę możliwości powinno się wykorzystać ustalony sygnał dźwiękowy tj. dzwonek. W czasie ewakuacji należy zachować spokój; nie wolno ulegać panice.
        3.Osoby, które mają dostęp do telefonu, a które maja wiedzę na temat zagrożenia, jakie spowodowało wszczęcie alarmu, powiadamiają służby ratunkowe. Służbom ratunkowym przekazuje się zwięzłą informację o lokalizacji ewakuowanego budynku, źródle zagrożenia bezpieczeństwa zbiorowego, jego rozmiarach oraz o liczbie poszkodowanych, jeśli powiadamiający ma wiedzę, że taka sytuacja ma miejsce. Osoba powiadamiająca służby ratunkowe ma obowiązek podać także swoje personalia, jak również upewnić się, ze zgłoszenie zostało przyjęte (należy zanotować lub zapamiętać personalia osoby przyjmującej zgłoszenie). O fakcie powiadomienia służb należy zameldować dyrektorowi lub innej osobie upoważnionej.
        4.Osoby, które jako pierwsze wyszły i zauważyły, że na przejściach znajdują się przedmioty utrudniające poruszanie się, obowiązane są odsunąć je pod ścianę, aby umożliwić niezakłócony przebieg ewakuacji.
        5.Nauczyciele sprawujący w momencie wszczęcia alarmu opiekę nad dziećmi zajmują się ewakuacją swojej grupy. Dzieci ewakuują się w zwartej grupie. Pomieszczenie, w którym odbywały się zajęcia, jako ostatni opuszcza nauczyciel, pod opieką którego jest grupa. Nauczyciele nakazują dzieciom niezwłocznie opuszczenie budynku, podając kierunek drogi ewakuacyjnej oraz miejsce zbiórki. Nie wolno zatrzymywać się, ani poruszać w kierunku przeciwnym wyznaczonemu kierunkowi ewakuacji. Ewakuacja odbywa się oznaczonymi drogami ewakuacyjnymi. Należy poruszać się wzdłuż ścian, aby nie stracić orientacji co do kierunku ruchu, a w stosunku do osób stawiających opór należy użyć przymusu fizycznego. W pierwszej kolejności należy ewakuować osoby z pomieszczeń, w których powstał pożar, pomieszczeń znajdujących się na drodze rozprzestrzeniania się ognia, pomieszczeń które mogą zostać zadymione i do których może zostać odcięta droga ewakuacji w wyniku powstałego pożaru. Należy ewakuować osoby zaczynając od najwyższej kondygnacji. Szybkość poruszania się po schodach należy dostosować do szybkości poruszania się osób znajdujących się poniżej. Nie wolno podejmować prób przyspieszania schodzenia przez popychanie, wyprzedzanie i wydawanie okrzyków. Podczas ewakuacji z pomieszczeń, strumień dzieci należy kierować na poziomie drogi ewakuacyjne (korytarze), a następnie zgodnie z kierunkiem oznaczonym przez znaki ewakuacyjne, na klatki schodowe i wyjścia poza obszar zagrożony lub na zewnątrz budynku, a następnie do rejonu ewakuacji. W przypadku zablokowania dróg ewakuacyjnych, należy niezwłocznie dostępnymi środkami powiadomić kierującego akcja ewakuacją. Ludzi odciętych od wyjścia, a znajdujących się w strefie zagrożenia, należy zebrać w pomieszczeniu najbardziej oddalonym od źródła pożaru lub innego zagrożenia i w miarę możliwości ewakuować na zewnątrz przy pomocy sprzętu ratowniczego przybyłych jednostek Państwowej Straży Pożarnej lub innych. Przy silnym zadymieniu dróg ewakuacyjnych należy poruszać się w pozycji pochylonej, starając się trzymać głowę jak najniżej, ze względu na mniejsze zadymienie w dolnych partiach pomieszczeń i korytarzy. Usta i drogi oddechowe należy zasłonić chustka zmoczoną w wodzie – ułatwia to oddychanie.
        6. Woźny oraz inne wyznaczone osoby otwierają wszystkie drzwi prowadzące na zewnątrz budynku. Osoby odpowiedzialne za otwarcie drzwi obowiązane są udzielić pomocy w sprawnym wyprowadzeniu dzieci na zewnątrz budynku oraz ich odprowadzeniu na miejsce zbiorki.
        7. Kierujący akcją ewakuacyjną w dalszej kolejności ustala ewentualną potrzebę ewakuacji sprzętu i mienia. Ewakuacja mienia nie może odbywać się kosztem sił i środków niezbędnych do ewakuacji i ratowania ludzi. Tego typu ewakuację należy rozpocząć od najcenniejszych przedmiotów, urządzeń czy dokumentacji.
        8. W czasie trwania ewakuacji, wszystkie osoby opuszczające budynek obowiązane są do przestrzegają dyscypliny i podporządkowania się członkom zespołu ewakuacyjnego oraz zachowania ciszy i spokoju. Umożliwi to osobom kierującym akcją wydawanie ustnych poleceń dotyczących korygowania kierunków i przebiegu ewakuacji.

        § 4 Postępowanie na miejscu I etapu ewakuacji

        1. Miejscem zbiorki wszystkich ewakuowanych osób po opuszczeniu budynku przedszkola jest koło na placu zabaw.
        2. Na miejscu zbiórki nauczyciele sprawdzają obecność swoich wychowanków. O każdym przypadku nieobecności dziecka lub innej osoby ewakuowanej należy zawiadomić służby prowadzące akcję ratunkową oraz dyrektora. Osobom prowadzącym akcję należy podać charakterystykę wyglądu zaginionej osoby, imię i nazwisko oraz miejsce, w którym osoba ta była widziana po raz ostatni. Należy przeprowadzić ponowne sprawdzenie pomieszczeń budynku.
        3. Nauczyciele – opiekunowie grup zobowiązani są sprawdzić stan zdrowia podopiecznych. Należy upewnić się, czy żadne z dzieci nie zostało poszkodowane, nie doznało urazów, nie uskarża się na zawroty głowy, ból głowy, nudności. Wszystkim poszkodowanym należy udzielić pomocy przedmedycznej.
        4. Nauczyciele – opiekunowie grup meldują dyrektorowi lub osobie wyznaczonej przez dyrektora do kierowania ewakuacją o sprawdzeniu obecności w swych grupach oraz o ustaleniu, czy wśród ewakuowanych nie ma poszkodowanych.
        5. W przypadku przybycia jednostek Państwowej Straży Pożarnej w trakcie akcji ewakuacyjnej, kierujący przebiegiem akcji zobowiązany jest do złożenia krótkiej informacji o przebiegu akcji i podporządkowania się dowódcy przybyłej jednostki taktycznej straży pożarnej.

        6. Po stwierdzeniu, że na miejscu zbiorki obecne są wszystkie osoby podlegające ewakuacji, dyrektor lub upoważniona przez niego osoba do kierowania ewakuacją zarządza przejście na miejsce II etapu ewakuacji.

        § 5 Postępowanie na miejscu II etapu ewakuacji

        1. Miejscem schronienia jest plac przed przedszkolem.
        2. Przejście na miejsce II etapu ewakuacji następuje w zwartych grupach pod nadzorem opiekunów poszczególnych grup.
        3. Po przejściu na miejsce II etapu ewakuacji nauczyciele ponownie sprawdzają obecność podopiecznych.
        4. Osoby ewakuowane na miejscu II etapu ewakuacji oczekują na zarządzenie o zakończeniu ewakuacji oraz ewentualne dalsze zarządzenia.
        5. W razie konieczności odbioru dzieci przez rodziców (zezwolenie na rozejście się dzieci do domów jest zabronione). Zawiadamia się ich o ewakuacji oraz o miejscu, w którym mogą oni odebrać swoje dzieci. Odbiór każdego dziecka przez rodzica należy odnotować.


        § 6 Szczegółowe obowiązki członków zespołu ewakuacyjnego


        1. Z chwila ogłoszenia alarmu i ewakuacji, wszyscy członkowie zespołu są obowiązani:
        – otworzyć drzwi wyjść ewakuacyjnych,
        – kierować wszystkie osoby na drogi ewakuacyjne,
        – dopilnować aby ewakuacja przebiegała w sposób ciągły i uporządkowany oraz przeciwdziałać nadmiernemu zapełnieniu dróg ewakuacyjnych,
        – regulować ruch wzdłuż dróg ewakuacyjnych, – opuścić pomieszczenia i zameldować się u kierującego akcją.
        2. Członkowie zespołu ewakuacyjnego powinni swą postawą i zachowaniem oddziaływać uspokajająco na innych.

        § 7 Szczegółowy przydział zadań. 

        1. Dyrektor:
        – podejmuje decyzję i zarządza ewakuację (wg zasad wyszczególnionych wyżej),

        –alarmuje straż pożarną, pogotowie ratunkowe i policję.
        2. Obsługa:
        – otwiera wszystkie drzwi ewakuacyjne,
        – odłącza dopływ energii,
        – w razie możliwości ewakuuje mienie (dokumenty, ubrania, cenne urządzenia).
        3. Personel dydaktyczny:
        – nauczyciel prowadzący daną grupę odpowiada za bezpieczną jej ewakuację,
        – bezpośrednio po ogłoszeniu alarmu formuje dzieci w pary i wyprowadza do wyjść ewakuacyjnych oznakowanymi drogami,
        – udaje się z grupą w miejsce koncentracji i dokładnie sprawdza stan liczebny oraz samopoczucie podopiecznych. W przypadku zauważenia czegoś niepokojącego zgłasza natychmiast do dyrektora lub kierującego akcją.

        § 8 Postanowienia końcowe

        1. Dla zapewnienia szybkiej i skutecznej akcji ewakuacyjnej zaleca się przeprowadzanie praktycznego sprawdzianu możliwości ewakuacji z częstotliwością ustaloną przez dyrektora (nie rzadziej niż raz w roku).
        2.Zaleca się powiadomienie właściwej terenowo Komendy Powiatowej Straży Pożarnej i wykonanie ćwiczenia pod nadzorem jej przedstawiciela.

      • REGULAMIN MONITORINGU WIZYJNEGO
      • Regulamin monitoringu wizyjnego w PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM W JASIENIU
        § 1. Podstawa prawna:

        •  ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 900 ze zm.),
        • ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1781),
        • rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.Urz. UE L z 2016r. nr 119 s. 1 i nast.).

        Cele monitoringu

        § 2. Na terenie PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO W JASIENIU zainstalowany został zewnętrzny monitoring wizyjny (na podstawie art. 108a ustawy – Prawo oświatowe).


        § 3. Celem monitoringu jest:


        1) zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i pracownikom oraz osobom przebywającym,
        2) ochrona mienia na terenie przedszkola,
        3) ograniczenie zachowań i sytuacji konfliktowych zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu dzieci,
        4) ustalanie sprawców czynów nagannych (bójki, zniszczenia mienia, kradzieże itp.) które zdarzyły się na terenie przedszkola i jego otoczenia,
        5) ograniczanie dostępu do budynku i terenu przedszkola osób nieuprawnionych i niepożądanych,
        6) zapewnienie bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki.


        Zasady wykorzystania zapisów monitoringu wizyjnego

        § 3. Monitor i rejestrator monitoringu przechowywane są w pomieszczeniu zabezpieczonym przed nieuprawnionym dostępem, w sposób zapobiegający ich uszkodzeniu bądź kradzieży.
        § 4. Zapisy z monitoringu wizyjnego będą wykorzystywane między innymi w sytuacjach:

        1) zagrażających bezpieczeństwu dzieci/uczniów, nauczycieli, pracowników,
        2) niszczenia mienia przedszkola/szkoły,
        3) niszczenia urządzeń na terenie placu zabaw oraz parkingu,
        4) przywłaszczania,
        5) konfliktowych, np. bójek,
        6) podejrzenia o palenie papierosów i korzystanie z używek (dotyczy szkoły).
        § 5. Obrazy z monitoringu zapisywane są na trwałym nośniku informacji za pomocą rejestratora monitoringu i przechowywane przez okres 3 miesięcy od daty nagrania. Po tym czasie podlegają zniszczeniu, o ile przepisy odrębne nie stanowią inaczej.
        § 6. Pełny obraz z monitoringu przechowywany jest na dysku twardym.
        § 7. Zapis z monitoringu może zostać odtworzony rodzicom/opiekunom dzieci za zgodą dyrektora i w terminie ustalonym przez dyrektora lub wychowawcę/nauczyciela.
        § 8. Osoby obserwujące bieżące zapisy i osoby przeglądające zapisy zobowiązane są do nieujawniania danych zarejestrowanych przez monitoring (dziennik systemu jest materiałem poufnym i wgląd do niego mają osoby upoważnione przez dyrektora, zgodnie z ewidencją osób upoważnionych do przetwarzania danych osobowych w przedszkolu).
        § 9. Nagrania z monitoringu mogą być udostępniane policji i innym uprawnionym organom na pisemny wniosek w celu wyjaśnienia prowadzonej sprawy.
        § 10. Na monitoring składa się: 5 kamer, rozmieszczonych w następujących miejscach:
        1) wejście główne do przedszkola- kamera nr 1,
        2) droga ewakuacyjna do przedszkola- kamera nr 2,
        3) plac zabaw- kamera nr 3,
        4) plac zabaw- kamera nr 4,
        5) taras- kamera nr 5. 


        Zasady obowiązujące przy przekazywaniu pliku z materiałem archiwalnym upoważnionym organom.

        § 11. Przedstawiciel organu pisemnie kwituje odbiór materiału – protokół przekazania.
        § 12. W pokwitowaniu odbioru przedstawiciel organu zaznacza znaki szczególne materiału: nr kamery – określenie miejsca zdarzenia nagranie z dn. - godzina, dzień, miesiąc, rok.
        § 13. Protokół przekazania przechowywany jest w placówce przez okres 1 roku.
        § 14. Do przegrywania materiału archiwalnego z rejestratora upoważniona jest osoba wskazana przez dyrektora.
        § 15. W przypadku zaistnienia niebezpiecznych sytuacji w godzinach nieobecności pracowników (np. godzinach wieczornych czy nocnych) działania wyjaśniające podejmowane są w miarę posiadanej wiedzy o zajściu.
        § 16. Zabrania się przebywania dzieci w pomieszczeniu, w którym znajdują się monitory i rejestratory.
        § 17. Nie odtwarza się nagrań w obecności dzieci.

        Warunki stosowania monitoringu wizyjnego

        § 18. Dyrektor przedszkola uzgadnia stosowanie monitoringu z organem prowadzącym oraz konsultuje jego stosowanie z radą pedagogiczną, radą rodziców .
        § 19. Monitoring nie może być stosowany w miejscach w przedszkola/szkoły takich jak:
        a) pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze,
        b) pomieszczenia, w których dzieciom/uczniom jest udzielana pomoc psychologiczno- pedagogiczna,
        c) pomieszczenia sanitarno-higieniczne, gabinet profilaktyki zdrowotnej, szatnia i przebieralnia.
        § 20. Monitoringu nie stosuje się w pomieszczeniach przeznaczone do odpoczynku i rekreacji pracowników.
        § 21. Monitoring może być stosowany w pomieszczeniach, o których mowa w § 19 lit. a i c tylko w przypadkach, gdy stosowanie monitoringu w tych pomieszczeniach jest niezbędne ze względu na istniejące zagrożenie dla realizacji celu w postaci zapewnienia bezpieczeństwa uczniów i pracowników lub ochrony mienia i nie naruszy to godności oraz innych dóbr osobistych dzieci/uczniów, pracowników i innych osób.
        § 22. W przypadkach określonych w § 20 zostaną zastosowane techniki uniemożliwiające rozpoznanie przebywających w tych pomieszczeniach osób.

        § 23. Przed dopuszczeniem osoby do wykonywania obowiązków służbowych, osoba ta jest informowana na piśmie o stosowaniu monitoringu wizyjnego.
        § 24. Dyrektor przedszkola/szkoły oznacza pomieszczenia i teren monitorowany w sposób widoczny i czytelny, za pomocą odpowiednich znaków graficznych i słownych.


        Przepisy końcowe


        § 25. Prawo do ustalenia bądź zmiany hasła dostępu ma dyrektor.
        § 26. W sprawach nieuregulowanych niniejszą procedurą ostateczną decyzję podejmuje dyrektor przedszkola/szkoły.
        § 27. Regulamin może ulec zmianie w zależności od nadzwyczajnych okoliczności rozpatrywanego przypadku.
        § 28. Zasady wykorzystania monitoringu wchodzą w życie z dniem 01.09.2022r.

    • Koncepcja Pracy Przedszkola Samorządowego Plastuś w Jasieniu


    •  

      KONCEPCJA PRACY

      PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO

      „Plastuś”

      W JASIENIU

      C:\Users\przed\Desktop\log3.jpg

      Przedszkole Samorządowe 

      68-320 Jasień

      ul. Ogrodowa 9

      Tel. 68 3710 547

      e-mail: przedsamjas@interia.pl

      www.przedsamjas.pl

       

      MISJA PRZEDSZKOLA:

                   Przedszkole jest placówką bezpieczną, przyjazną dzieciom, rodzicom, pracownikom, otwartą na ich potrzeby. Praca przedszkola ukierunkowana jest na dziecko, jego potrzeby i wszechstronny rozwój osobowości. Umożliwia wyrównywanie szans edukacyjnych wszystkim dzieciom i przygotowuje je do podjęcia nauki w szkole. Oferty edukacyjne stwarzają warunki do twórczości, rozwijania umiejętności i kształtowania samodzielności oraz wartości moralnych. Przedszkole wspiera indywidualny rozwój każdego dziecka zgodnie z jego potencjałem rozwojowym, wprowadza go w świat wartości uniwersalnych. Wszyscy przestrzegają prawa dziecka, dbają o dobre stosunki międzyludzkie i skuteczną komunikację interpersonalną. Rodzice są partnerami uczestniczącymi w życiu przedszkola, wzmacnianie więzi z rodziną, ujednolicenie kierunków działania rodziny i przedszkola. Przedszkole uwzględnia w swoich działaniach potrzeby środowiska lokalnego. Promowanie zdrowia w środowisku przedszkolnym i lokalnym. Prezentowanie umiejętności i możliwości dzieci w środowisku lokalnym i zagranicznym, Przedszkole ma dobrą opinię. Stosowane aktywne metody pracy, programy i nowatorskie rozwiązania gwarantują wysoką jakość pracy przedszkola. Baza, wyposażenie, estetyka pomieszczeń i otoczenia wpływają na wysoki poziom pracy.

      WIZJA PRZEDSZKOLA:

                  Od wieków powtarza się powiedzenie, że największym skarbem są nasze dzieci, to one przecież nadają sens życiu, niosą nam radość, miłość i nadzieję.”

             Chcemy by dzieci czuły się w naszym przedszkolu jak w rodzinie, by wzrastały w atmosferze bezpieczeństwa oraz powszechnej akceptacji. Chcemy nauczyć ich jak żyć w zgodzie i harmonii z otaczającym światem, oraz by znały tradycje i kulturę regionu w którym mieszkają.

      Największą potrzebą człowieka jest potrzeba samorealizacji. My wspierając i wzbogacając rozwój dzieci, mamy nadzieję, że nasze dzieci będą tolerancyjne, będą umiały akceptować odrębność, szanować obyczaje. Chcemy aby były kreatywne:

      • umiały wyrażać siebie i swoje pomysły,
      • umiały słuchać i rozumieć innego człowieka,
      • dokonywały zarówno pozytywnych jak i krytycznych spostrzeżeń na swój temat,
      • były dumne ze swojej odrębności, indywidualności,
      • wykorzystywały swoją aktywność własną do realizacji tkwiących  w nich potencjalnych możliwości,
      • aby miały zaufanie do siebie samego oraz aby miały poczucie własnej wartości,
      • umiały budować swoje miejsce w świecie,
      • aby były otwarte na świat.

      Nasze przedszkole:

      • zapewnia dzieciom opiekę oraz bezpieczeństwo,
      • tworzy warunki dla indywidualnego  i wszechstronnego rozwoju dziecka,
      • wspiera działania wychowawcze i edukacyjne rodziców,
      • kształtuje postawy moralne, proekologiczne,
      • promuje zdrowie fizyczne i psychiczne,
      • przestrzega zasad wynikających z Konwencji Praw Dziecka,
      • organizuje sprawne  zarządzanie placówką,
      • analizuje i ocenia efekty swojej pracy.

      Wychowanek przedszkola jest wyposażony w zasoby, pozwalające zmierzyć się z wymaganiami, stawianymi w szkole i dorosłym życiu. Przygotowany jest do przeżywania sukcesu, ale i do radzenia sobie.

      W Przedszkolu najważniejsze jest dziecko. Pierwszorzędną wartość stanowi dla nas troska o podopiecznych, ich rozwój, aktywność i beztroskie dzieciństwo w nieustannej współpracy z rodziną.

       

      Nasz absolwent jest:

      • Ciekawy świata, samodzielny, zaradny:

      -często zadaje pytania chcąc zaspokoić swoją wiedzę,

      -przejawia aktywność podejmując różne samodzielne działania,

      -osiągnął optymalny dla swego potencjału rozwojowego poziom wiedzy, umiejętności i sprawności,

      - rozwija swoje dary i talenty.

      • Rozważny, odpowiedzialny:

      - dba o swoje zdrowie, higienę osobistą, wygląd.

      - podejmuje działania prozdrowotne i proekologiczne.

      -stara się respektować własne prawa i obowiązki w grupie i w rodzinie,

      - zdaje sobie sprawę z konsekwencji różnych zachowań własnych i innych osób,

      • Uczciwy, prawdomówny:

      - szanuje własność swoją i cudzą,

      - nie kłamie.

      • Grzeczny, szanuje innych:

      - zna i stosuje obowiązujące normy kulturalnego zachowania,

      - nie używa brzydkich słów, szanuje innych ludzi.

      • Przygotowany do roli ucznia szkoły podstawowej: 

      -jest dojrzały społecznie,

      -zmotywowany do nauki w szkole podstawowej, 

      -odporny emocjonalnie. 

       

      „DZIECKO CHCE BYĆ DOBRE

      JEŚLI NIE UMIE-NAUCZ

      JEŚLI NIE WIE-WYTŁUMACZ

      JEŚLI NIE MOŻE-POMÓŻ”

      Janusz Korczak

       

      Cele strategiczne

      Cele główne pracy przedszkola w latach 2021 – 2026 wynikają z przyjętych przez placówkę Wizji i Misji oraz opracowanej polityki jakości.

      1. Tworzenie wysokiej jakości oferty edukacyjnej. 
      2. Doskonalenie umiejętności, wiadomości i kwalifikacji nauczycieli. 
      3. Tworzenie nowoczesnej, bezpiecznej placówki.                                      

      WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI

      Na terenie naszego przedszkola działa Rada Rodziców składająca się z kreatywnych, zaangażowanych w życie przedszkola – rodziców, czyli przedstawicieli każdej grupy przedszkolnej. W celu ustalenia wzajemnej współpracy oraz kompetencji zawarto kontrakt.

      Kontrakt

      • Rodzice i nauczyciele współdziałają ze sobą w sprawach wychowania i kształcenia dzieci.
      • Rada Rodziców ma prawo współdecydować o działaniach naszego przedszkola mając na celu zawsze dobro dziecka.
      • Rada Rodziców wspiera działania Rady Pedagogicznej w podejmowaniu istotnych decyzji dotyczących funkcjonowania naszej placówki.
      • Rodzice służą dobrymi radami, ciekawymi i twórczymi pomysłami związanymi z organizacją imprez dla dzieci i sami aktywnie uczestniczą w tych przedsięwzięciach.
      • W posiedzeniach Rady może brać udział z głosem doradczym Dyrektor.
      • Rada Rodziców może występować do Dyrektora i Rady Pedagogicznej Przedszkola z wnioskami i opiniami dotyczącymi spraw placówki.
      • W celu wspierania działalności naszego przedszkola Rada Rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł.
      • Rada Rodziców tworzy kolektyw ludzi otwartych, przedsiębiorczych, kreatywnych, którzy swoją aktywną postawą inspirują innych do twórczego działania na rzecz naszego przedszkola.
      • Zebrania Rady są protokołowane.
      • Spotkania Rady Rodziców odbywają się raz na 6 tygodni lub częściej, jeśli przewodnicząca(y) uzna to za stosowne, spotkania Rady Rodziców mogą odbywać się rzadziej lub w innej formie np. online lub na świeżym powietrzu.

      Kodeks Przedszkola Przyjaznego Rodzicom

      • Rodzice z ufnością oddają przedszkolu swój największy skarb. My – dyrekcja, nauczyciele i cały personel przedszkola – wyrażamy wolę współpracy z rodzicami tak, aby wspólnie tworzyć najlepsze warunki rozwoju dzieci.
      • Staramy się poznać oczekiwania rodziców. Są one dla nas wskazówką, jak organizować pracę naszego przedszkola. Zadowolenie rodziców jest miarą jakości naszej placówki.
      • Uważnie słuchamy informacji rodziców o potrzebach ich i dzieci, i o warunkach, które najlepiej będą sprzyjały rozwojowi naszych podopiecznych.
      • Realizujemy program zgodny z wartościami uznawanymi w rodzinach naszych przedszkolaków.
      • W trakcie pracy coraz lepiej poznajemy naszych przedszkolaków.
      • Rzetelnie i obiektywnie informujemy rodziców o postępach dzieci. Nie ukrywamy żadnych problemów, omawiamy je z rodzicami po to, aby wspólnie lepiej je rozwiązywać.
      • Jesteśmy uprzejmi i życzliwi. Wiemy, jak rodzice głęboko przeżywają zarówno sukcesy, jak i porażki swych dzieci.
      • Rodzice mają prawo wypowiadania opinii na temat wszystkich spraw dotyczących ich dzieci. Uwagi rodziców staną się dla nas wskazówką do stałej poprawy jakości naszej pracy.
      • Rodzice powinni znać i rozumieć program nauczania i wychowania – ich pomoc w edukacji przedszkolnej przyczynia się do lepszych efektów uzyskiwanych przez dzieci.
      • Rodzice i nauczyciele mają wspólny cel: tworzenie warunków do jak najlepszego rozwoju przedszkolaków. Współpraca jest warunkiem i drogą do sukcesu dzieci.
      • Wspieramy rodziców w celu osiągnięcia przez dziecko gotowości do podjęcia nauki w szkole podstawowej.

      Przedszkolny system zasad i konsekwencji

      KATALOG SPOSOBÓW NAGRADZANIA:

      • Pochwała indywidualna np.: z uściskiem dłoni nauczyciela, z gratulacjami dyrektora;
      • Pochwała przed rodzicami;
      • Pochwała przed grupą np.: z oklaskami wszystkich dzieci;
      • Dostęp do atrakcyjnej zabawki;
      • Atrakcyjna zabawa w grupie wg pomysłu dziecka;
      • Darzenie dziecka szczególnym zaufaniem np.: zwiększanie zakresu jego obowiązków wobec grupy, przyznanie przywilejów pełnienia dyżurów i wykonywanie innych czynności wskazanych przez nauczyciela;
      • Dyplom uznania;
      • Drobne nagrody rzeczowe, np. emblematy uznania, serduszka, naklejki itp.;
      • Wpis do kroniki przedszkolnej; List gratulacyjny do rodziców.

      NAGRADZAMY ZA:

      • Stosowanie ustalonych zasad i umów;
      • Wysiłek włożony w wykonaną pracę;
      • Wywiązanie się z podjętych obowiązków;
      • Bezinteresowną pomoc innym;
      • Aktywny udział w pracach na rzecz grupy i przedszkola;
      • Udział w akcjach na rzecz innych, prowadzonych w przedszkolu;
      • Stosowanie zasad ochrony przyrody;
      • Wypełnianie podjętych obowiązków.


      KATALOG KONSEKWENCJI W WYPADKU NIEWŁAŚCIWEGO ZACHOWANIA:

      • Upomnienie słowne indywidualne (przypomnienie obowiązujących zasad);
      • Upomnienie słowne wobec grupy; 
      • Wyrażenie przez nauczyciela smutku i niezadowolenia z powodu zachowania dziecka i przedstawienie mu oczekiwań odnośnie jego zachowania;
      • Odroczenie możliwości otrzymania przywileju;
      • Czasowe odebranie przywileju np.: utrata na jakiś czas funkcji dyżurnego;
      • Odsunięcie od zabawy; 
      • Zastosowanie aktywności mającej na celu rozładowanie negatywnych emocji;
      • Poinformowanie rodziców o przewinieniu;
      • Naprawienie szkody;
      • Rozmowa z dyrektorem.

      KONSEKWENCJE STOSUJEMY ZA:

      • Nieprzestrzeganie ustalonych norm i zasad współżycia w grupie i przedszkolu;
      • Stwarzanie sytuacji zagrażających bezpieczeństwu i zdrowiu własnemu i innych;
      • Zachowania agresywne;
      • Niszczenie wytworów pracy innych , ich własności;
      • Celowe nie wywiązywanie się z podjętych obowiązków.

      KATALOG AKCEPTOWANYCH SPOŁECZNIE SPOSOBÓW WYRAŻANIA ZŁOŚCI:

      Kiedy ogarnia mnie złość mogę:

      • Płakać;
      • Położyć się na podłodze;
      • Tupać w kącie;
      • Uderzać rękami o dywan;
      • Zacisnąć mocno dłonie w pięści, aby zgromadziło się w nich całe moje napięcie, a potem mocno je strzepnąć;
      • Zrobić trzy powolne wdechy i wydechy;
      • Dmuchać na piórko, aby jak najdłużej utrzymywało się w powietrzu;
      • Nadmuchać balon tak, że aż pęknie;
      • Podrzeć stare gazety;
      • Zgniatać stare gazety, plastelinę, folię;
      • Narysować swoją złość;
      • Porozmawiać o swoich emocjach z dorosłym lub innym dzieckiem;
      • Porozmawiać z " Ludzikiem złości";
      • Refleksje na „krzesełku przemyśleń”;
      • Zastosować 5 kroków opanowania złości:
      • Po pierwsze: STOP!
      • Po drugie: ODDYCHAJ!
      • Po trzecie: MOCNO ZACISKAJ I OTWIERAJ DŁONIE.
      • Po czwarte: ROZMAWIAJ.
      • Po piąte: POPROŚ O POMOC NAUCZYCIELKĘ LUB INNĄ OSOBĘ DOROSŁĄ.

      TRADYCJE PRZEDSZKOLNE

      Przedszkole posiada własne tradycje, co podkreśla odrębność i specyfikę placówki.

      • Przedszkole ma swoje imię, logo, stronę internetową, informator oraz  kalendarz imprez i wydarzeń: 
      • Pasowanie na przedszkolaka
      • „Korowód wiosenny”
      • Spotkania integracyjne z klasami I SP
      • „Dzień Ziemi”
      • Dzień Pluszowego Misia
      • Koncerty muzyczne
      • Andrzejki
      • „Dzień Mamy i Taty”
      • Mikołajki
      • Cykliczne spotkania teatralne
      • Jasełka
      • Wigilia
      • Pomoc charytatywna
      • Bal Karnawałowy
      • Spotkania z absolwentami
      • Wycieczki regionalne
      • Spotkania z Seniorami 
      • Biesiada z  Babcią i Dziadkiem
      • Święto Konstytucji
      • Dzień Flagi
      • Dzień Niepodległości
      • Dzień Strażaka
      • Patrol Ekologiczny
      • Kolorowe Dni
      • Dzień Optymizmu
      • Dzień Seniora
      • Festyn Rodzinny
      • Dzień Dziecka 
      • Dzień Przedszkolaka

      WDRAŻANIE KONCEPCJI PRACY PRZEDSZKOLA

      Główne założenia koncepcji pracy przedszkola

       

      • Realizacja założeń reformy oświatowej.
      • Zapewnianie funkcji opiekuńczych, wychowawczych i kształcących, a także możliwości wspólnej zabawy i nauki w warunkach bezpiecznych, przyjaznych i dostosowanych do potrzeb rozwojowych dzieci z uwzględnieniem potrzeb dziecka przewlekle chorego, hospitalizowanego.
      • Dbanie o wysoki poziom pracy wychowawczo-kształcącej, a także atrakcyjną ofertę edukacyjną.
      • Realizacja programów własnych uwzględniających edukację zdrowotną, muzyczną, matematyczną, językową, plastyczną, przyrodniczą i artystyczną.
      • Promowanie zdrowego stylu życia dziecka w domu i w przedszkolu – realizacja programu: Promującego zdrowie, programu profilaktycznego, programu zapobiegającego nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym.
      • Kształtowanie u dzieci postaw proekologicznych poprzez świadome działania na rzecz ochrony środowiska i dostrzeganie współzależności człowieka i środowiska.
      • Kształtowanie poczucia przynależności społecznej, poszanowanie kultury i tradycji regionu.
      • Ścisła współpraca z rodzicami, jako współpartnerami w procesie edukacji i wychowania dzieci.
      • Współpraca z lokalnymi placówkami oświatowymi, organizacjami i instytucjami działającymi na terenie miasta, pozyskiwanie sponsorów.
      • Promowanie znaczenia edukacji przedszkolnej dla rozwoju społeczności.
      • Tworzenie warunków do rozwoju aktywności dziecka wobec siebie, innych ludzi i otaczającego świata na różnych płaszczyznach jego działalności: kształtowanie postawy w obcowaniu z otoczeniem przyrodniczym i społecznym, nabywanie doświadczeń obcowania z kulturą, kształtowanie u dziecka umiejętności odbioru sztuki.
      • Wspieranie uzdolnień oraz wspomaganie dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi.
      • Organizowanie procesu kształcenia zapewniającego wszechstronny i harmonijny rozwój każdego wychowanka, w tym przygotowanie dziecka do podjęcia nauki w szkole.

      Kryteria sukcesu

      W naszym przedszkolu dziecko:

      1. Poznaje swoje prawa i obowiązki.

      2. Czuje się bezpiecznie, przestrzega przyjętych norm i zasad właściwego zachowania.

      3. Ma możliwość indywidualnego rozwoju.

      4. Rozwija się twórczo.

      5. Uczy się dostrzegać swoje mocne strony.

      6. Buduje pozytywny obraz samego siebie.

      7. Uczy się dostrzegać potrzeby innych ludzi.

      8. Przygotowuje się do nauki w szkole.

      W naszym przedszkolu rodzice:

      1. Mówią otwarcie o swoich spostrzeżeniach o pracy przedszkola.

      2. Otrzymują obiektywną ocenę postępów i niepowodzeń dziecka.

      3. Bezpośrednio rozmawiają z nauczycielem o trudnych sprawach wychowawczych.

      4. Uzyskują pomoc specjalistów.

      5. Czynnie uczestniczą w życiu przedszkola mając wpływ na podejmowane decyzje i działania.

      6. Czynnie wspierają przedszkole w jego działaniach: finansowa pomoc dla przejawianych inicjatyw, chętnie współpracują z nauczycielami, oferują wszechstronną pomoc.

      W naszym przedszkolu nauczyciele:

      1. Aktywnie realizują zadania przedszkola określone w dokumentach wewnętrznych przedszkola.

      2. Podejmują działania innowacyjne. Są aktywni i twórczy.

      3. Piszą i realizują programy własne, dostosowane do potrzeb grupy i placówki.

      4. Współpracują z rodzicami i środowiskiem lokalnym.

      5. Doskonalą swoją wiedzę i zbierają nowe doświadczenia poprzez uczestnictwo w licznych kursach i szkoleniach.

      6. Wykorzystują aktywne metody pracy.

      7. Uzyskują status nauczyciela mianowanego, dyplomowanego.

      8. Pozyskują rodziców do efektywnych działań na rzecz przedszkola oraz poszukują sympatyków i partnerów przedszkola.

      9. Monitorują efektywność własnej pracy.

      10. Dzielą się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami.

      Wychowanie i opieka

      W naszym przedszkolu każde dziecko traktujemy indywidualnie i podmiotowo. Rozbudzamy w nim wiarę we własną skuteczność. Organizujemy środowisko umożliwiające nabywanie kompetencji społecznych przez dziecko, wdrażamy do zachowań społecznie akceptowanych. Staramy się, aby wychowankowie czuli się w przedszkolu bezpiecznie. Rozbudzamy pozytywne relacje pomiędzy dzieckiem a nauczycielem. Przedszkole rozwija kompetencje społeczne dzieci, uczy współdziałania i prowadzi planowy proces wychowawczy oparty na wartościach. Dzieci uczą się odróżniać dobro od zła. Katalog wartości obejmuje: dobro, piękno, prawdę, miłość, przyjaźń, współdziałanie, szacunek, zdrowie, przyrodę, ojczyznę. Nauczyciele monitorują indywidualny rozwój każdego wychowanka w czasie systematycznych obserwacji, prowadzonych w celu zapewnienia najlepszych warunków do osiągnięcia sukcesów rozwojowych. Proces wspomagania rozwoju i edukacji dziecka zmierza do osiągnięcia przez nie gotowości do podjęcia nauki w szkole. Przedszkole bada tę gotowość i w zależności od wyników badania prowadzi zajęcia wspomagające i korygujące rozwój dziecka, a także udziela pomocy psychologicznopedagogicznej. Dzieciom udzielana jest pomoc w wyrównywaniu szans edukacyjnych i rozwoju w ich własnym tempie.

      Edukacja

      W pracy wychowawczej i dydaktycznej preferujemy otwarty styl i aktywne metody. Tworzymy sytuacje edukacyjne, które wynikają z potrzeb dzieci i wyzwalają ich potencjał twórczy. Nauka przez zabawę umożliwia dzieciom: przygotowanie do nauki czytania i pisania, wzbogacenie wiedzy z różnych dziedzin, wzbogacenie słownika, doskonalenia umiejętności manualnych, usprawniania koordynacji wzrokowo- ruchowo- słuchowo- kinestetycznej, ćwiczenia koncentracji uwagi, ćwiczenie pamięci, rozwijanie zdolności matematycznych i artystycznych, poznawanie świata za pomocą wszystkich zmysłów oraz wyrażanie emocji poprzez tworzenie i przeżywanie. Nauczyciele odpowiednio planują i określają wymagania edukacyjne, uwzględniając możliwości wiekowe i rozwojowe dzieci oraz integrację i korelację treści programowych wprowadzając innowacje metodyczne i stosując metody aktywizujące. Szczególną uwagę zwracamy na naukę samodzielnego i logicznego myślenia, które w przyszłości pomogą dziecku przyswajać wiedzę z różnych dziedzin. Dajemy dzieciom solidne podstawy, aby mogły osiągnąć sukces w szkole, aby z przyjemnością czytały i pisały, aby były gotowe do odkrywania świata i nabywania nowych umiejętności.

      Sposoby diagnozujące osiągnięcia dzieci:

      • obserwacja dziecka – dokumentowanie wyników
      • przeprowadzenie diagnozy wstępnej i końcowej
      • prowadzenie arkuszy osiąganych umiejętności
      • rozmowy indywidualne z rodzicami
      • wymiana doświadczeń ze specjalistami
      • ocena realizacji założonych celów i zadań, analiza, wnioski do dalszej pracy
      • wspieranie rozwoju dzieci – ewaluacja działań ujętych w udzielonej pomocy psychologiczno – pedagogicznej i logopedycznej

      RAMOWY ROZKŁAD DNIA PRZEDSZKOLA

      Legenda:

      1. zabawy swobodne z niewielkim udziałem nauczyciela (1/5)

      2. zajęcia dydaktyczne (1/5)

      3. czynności do zagospodarowania przez nauczyciela (2/5)

      4. pobyt na świeżym powietrzu (1/5)

      Organizacja zajęć

      Organizując zajęcia uwzględnia równowagę pomiędzy swobodną zabawą, grami, zabawą na świeżym powietrzu oraz zajęciami edukacyjnymi. Wysoki poziom świadczeń edukacyjnych osiągamy poprzez włączenie do treści zawartych w programie podstawowym metod, które pogłębiają i ułatwiają dzieciom przyswajanie określonych treści:

      • Dziecięca matematyka wg koncepcji E. Gruszczyk - Kolczyńskiej - rozwija wyobraźnię i myślenie matematyczne dzieci, w przystępny sposób wprowadza dzieci w świat matematyki.
      • Metoda Ruchu Rozwijającego - W. Sherborne - wspomaga rozwój i integrację dzieci, stymuluje rozwój sfery emocjonalnej i społecznej przez system różnorodnych doświadczeń ruchowych.
      • Metoda Dobrego Startu - M. Bogdanowicz - zajęcia prowadzone tą metodą mają na celu jednoczesne rozwijanie funkcji językowych, funkcji spostrzeżeniowych: wzrokowych, słuchowych i dotykowych, funkcji kinestetycznych (czucie ruchu) i motorycznych oraz współdziałania między tymi funkcjami czyli integracji percepcyjno-motorycznej.
      • Pedagogika Zabawy Klanza - celem pedagogiki zabawy jest dostarczenie rozmaitych pomysłów, umożliwiających świadomą, kreatywną, pobudzającą do twórczych rozwiązań pracę z uczestnikami grupy.
      • Drama - w metodzie tej chodzi o maksymalne zaangażowanie dziecka, które nie ma być nastawione na odbiór, lecz na działanie przez wcielanie się w różnorakie role. Drama urozmaica proces nauczania, ośmiela dzieci do działania, niweluje zahamowania oraz rozwija wyobraźnię, ponadto wyzwala spontaniczne reakcje emocjonalne, zmusza do podejmowania decyzji i reagowania na różnorodne sytuacje, przez co przygotowuje dziecko do dorosłego życia.
      • Metoda projektów - rozwija samodzielność i umiejętność współpracy i życia w grupie rówieśniczej, integruje ją, stymuluje rozwój poznawczy, emocjonalny i motoryczny, uwzględnia indywidualne potrzeby dziecka, zainteresowania i uzdolnienia, rozwija myślenie twórcze, wzmacnia motywację poznawczą, integruje wiedzę z różnych dziedzin.
      • Metoda K. Orffa i R. Labana - zabawy polegające na rozwijaniu wrażliwości słuchowej i koordynacji słuchowo- wzrokowo- ruchowej.
      • Metoda opowieści ruchowej J. C. Thulina- działa na wyobraźnię dziecka, skłaniając je do odtwarzania ruchem treści opowiadania, przedstawiania różnych sytuacji, zdarzeń, sposobów poruszania się zwierząt, itp. Opowieść musi opierać się na zasadach wszechstronności ruchu, stopniowania wysiłku i zmienności pracy mięśniowej.
      • Glottodydaktyka (B. Rocławskiego) - to edukacja językowa dzieci, której celem jest dobre przygotowanie dzieci do nauki czytania i pisania, uczenie właściwej techniki płynnego czytania ze zrozumieniem i pisania, kształtowanie nawyków czytelniczych i świadomości ortograficznej.

      Organizacja pomocy psychologiczno – pedagogicznej i logopedycznej

      Celem pomocy psychologiczno – pedagogicznej i logopedycznej w przedszkolu jest rozpoznawanie i zaspakajanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dzieci wynikających w szczególności z:

      • wybitnych uzdolnień,
      • niedostosowania społecznego,
      • specyficznych trudności w nabywaniu umiejętności,
      • zaburzeń komunikacji językowej,
      • zaburzeń psychicznych,
      • sytuacji kryzysowych i traumatycznych,
      • zaniedbań środowiskowych,
      • trudności adaptacyjnych,
      • odmienności kulturowej.

      Pomoc psychologiczno – pedagogiczna i logopedyczna jest organizowana w przedszkolu w formie:

      • zajęć specjalistycznych
      • porad, konsultacji  dla rodziców i nauczycieli
      • tworzenia zespołów i współpracy nauczycieli

      KALENDARIUM PRZEDSZKOLNE

      Przedszkole kultywuje własne tradycje, co znajduje odzwierciedlenie w licznie organizowanych imprezach i przedsięwzięciach:

      Udział w programach: 

      - Sieć Szkół promujących zdrowie- Program Szkoły Promującej Zdrowie

      -  Program wychowania przedszkolnego „Planeta dzieci. Prawda, dobro, piękno w świecie wartości”.

      - Ogólnopolski Program  „Bezpieczne przedszkole”,

      - Program „Optymistyczne przedszkole” –Dzierzgowskiej i M . Nawrot,

      - Program PTTK „Mały wędrowniczek,

      - Program Patriotyczny Przedszkola „Polska moja ojczyzną”

      - Przedszkolny program „Wiem, czuję, rozumiem. Wychowanie do wartości”

      - Program Preorientacji Zawodowej,

      - Program „Super Wiewiórka Przyjaciółka Oli i Kuby”

      - Program „Czyste powietrze wokół nas” 

      - Program profilaktyki wszawicy

      - Programy adaptacyjne

      -„Mała Fabryka Eksperymentów”-

      - Projekt edukacyjny „Piękna nasza Polska cała”

      - Program edukacyjny „Skąd się biorą produkty ekologiczne”

       -„Magiczna moc bajek”

      - Projekt edukacyjny „Gramy Zmysłami” 

      - „Mamo, tato, wolę wodę

      - Innowacja pedagogiczna „Zdrowie przede wszystkim” 

      - Innowacja pedagogiczna „Kraina Zmysłów. Sensoryczna zabawa zmysły udoskonala”

      -realizacja projektu unijnego Erasmus + „Edukacja STEAM w przedszkolu – krok ku przyszłości”

      Placówka posiada własne logo oraz promuje swoją odrębność poprzez informator przedszkola, stronę internetową: WWW oraz kalendarz imprez i wydarzeń.

      ATUTY PRACY PRZEDSZKOLA

      • Nauczyciele i rodzice uczestniczą w planowaniu pracy przedszkola.
      • Przedszkole ma jasno określone cele i kierunki swoich działań.
      • Potrzeby i oczekiwania społeczności przedszkolnej są ustalane na podstawie szeregu diagnoz.
      • Nadzór pedagogiczny dyrektora przedszkola sprzyja podnoszeniu jakości pracy przedszkola.
      • Oferta przedszkola uwzględnia zainteresowania i potrzeby dzieci.
      • Polityka kadrowa odpowiada potrzebom przedszkola.
      • Kadra pedagogiczna posiada pełne kwalifikacje.
      • Wszystkie organy przedszkola współdecydują o kierunkach pracy i podejmowanych działaniach.
      • Nauczyciele doskonalą swój warsztat pracy, korzystając z różnych form doskonalenia zawodowego.
      • Pomieszczenia i wyposażenie przedszkola pozwalają na osiąganie wysokiej jakości.
      • Rodzice wysoko oceniają działalność przedszkola.
      • Systematyczna analiza możliwości i potrzeb naszych przedszkolaków.
      • Różnorodna oferta prowadzonych zajęć – realizacja programów własnych i projektów ogólnopolskich.
      • Efektywna współpraca z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną.
      • Przedszkole zbiera informacje o losach absolwentów.
      • W przedszkolu upowszechniane są i przestrzegane prawa dziecka.
      • Przedszkole współpracuje z innymi instytucjami w zakresie promowania wartości wychowania przedszkola.
      • Aktywne uczestnictwo rodziców w realizacji zadań przedszkola.
      • Przekazywanie informacji rodzicom korzystając ze strony WWW, serwisów społecznościowych i tradycyjnych form przekazu.

      Monitorowanie wdrażania koncepcji

      Monitorowanie wdrażania koncepcji to proces zawierający chronologicznie uporządkowane

      działania następujące jedno po drugim i powtarzające się w cyklu:

      •  Bieżące rozpoznawanie potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dzieci,
      •  Systematyczne diagnozowanie oczekiwań środowiska lokalnego,
      •  Adaptowanie koncepcji przedszkola do wyników przeprowadzanych analiz.

      ANALIZOWANANIE I MODYFIKOWANIE KONCEPCJI:

      • Każdy pracownik otrzymuje egzemplarz Koncepcji Pracy.
      • Zmiany w tekście będą nanoszone w obecności i przy udziale całego zespołu pedagogicznego.
      • Każdy pracownik otrzymuje egzemplarz Koncepcji Pracy, podczas rad pedagogicznych półrocznych i rocznych podejmowana będzie dyskusja dotycząca analizowania i modyfikowania Koncepcji Pracy.
      • Rodzice zostaną zapoznani z Koncepcją Pracy na zebraniach grupowych , informację na tablicy ogłoszeń dla Rodziców , stronę: przedsamjas.w.interia.pl
      • Informacje o akceptacji Koncepcji Pracy pozyskamy poprzez podanie do publicznej wiadomości założeń koncepcji i zachęcenie rodziców do zgłaszania ewentualnych uwag do wychowawców bądź dyrektora przedszkola.

      ZAMIERZENIA DO DALSZEJ PRACY:

      w zakresie bazy

      • odnowienie ścian pomieszczeń przedszkolnych w budynku A
      • doposażenie placu zabaw,
      • wymiana podłóg w salach budynku A
      • remont łazienek w budynku A

      w zakresie dostrzegania potrzeb dzieci i rodziców,

      • analiza potrzeb dzieci i rodziców pod kątem oferty zajęć dodatkowych
      • dokumentowanie fotograficzne działalności dziecka na życzenie rodzica,
      • planowanie cyklicznych spotkań indywidualnych z rodzicami w celu wymiany informacji o dziecku;

      w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli:

      • wspomaganie ,inspirowanie nauczycieli do podnoszenia kwalifikacji i zdobywania dodatkowych umiejętności,
      • zobowiązanie nauczycieli do promowania swoich osiągnięć przez publikację

      Uwagi:

      1. Koncepcja pracy przedszkola oparta jest na celach i zadaniach zawartych w aktach prawnych: ustawie o systemie oświaty oraz aktach wykonawczych do ustawy, w tym w szczególności w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, Statucie Przedszkola, Rozporządzenia MEN z dnia 7 października 2009 r w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz.U,Nr 168, poz. 1324) z póź. zmianami D.U. z 2013r. poz.560

      2. Punktem wyjścia do opracowania koncepcji były wymagania wobec edukacji przedszkolnej stanowiące załącznik do rozporządzenia w sprawie nadzoru pedagogicznego oraz samoocena dokonana w oparciu o obserwacje, analizę dokumentów, wywiady, ankiety ( ewaluacja wewnętrzna).

      3. Koncepcja pracy przedszkola jest elastyczna i będzie ulegać modyfikacji w wyniku zmieniających się uwarunkowań i przedsięwzięć placówki.

      4. Zmiany mogą być dokonywane na wniosek Rady Pedagogicznej, Dyrektora Przedszkola i Rady Rodziców.

      5. Koncepcję opracowała Rada Pedagogiczna Przedszkola przy porozumieniu i akceptacji Rady Rodziców.

       

      Zatwierdzono do realizacji na naradzie Rady Pedagogicznej w dniu: 15.09.2023r.