• "Nowoczesna Edukacja"

• „Przedszkole dla wszystkich – nowa, jakość i większa dostępność edukacji przedszkolnej w Gminie Jasień, którego wnioskodawcą jest Gmina Jasień"

W ramach Programu Operacyjnego –Lubuskie 2020 Przedszkole Samorządowe realizuje projekt „Nowoczesna edukacja”-poprawa dostępności i jakości edukacji przedszkolnej. Tytuł projektu „Przedszkole dla wszystkich – nowa, jakość i większa dostępność edukacji przedszkolnej w Gminie Jasień, którego wnioskodawcą jest Gmina Jasień/ Zespół Szkolno Przedszkolny w Jasieniu.

Projekt – realizowany od 2019 do 2020 – zwiększa dostęp do wychowania przedszkolnego dla 20 dzieci z Gminy Jasień w nowoutworzonym oddziale w przedszkolu w Jasieniu oraz upowszechnia wysoką, jakość wychowania przedszkolnego wśród ogółem 170 dzieci (w 6 istniejących oddziałach + 1 nowy oddział), uczęszczających do istniejącego przedszkola. Oczekiwanym efektem projektu jest zwiększenie u dzieci kompetencji społeczno-edukacyjnych wyrównujących ich szanse edukacyjne, a także ułatwiających pokonywanie kolejnych etapów edukacyjnych w przyszłości wskutek kompleksowego programu rozwojowego przedszkola obejmującego:

-utworzone nowego oddziału przedszkolnego (20 miejsc) i utrzymanie przez min. 2 lata po zakończeniu projektu.

-usługi edukacyjne dla 170 dzieci w wieku przedszkolnym. z Gminy Jasień poprzez dodatkowe zajęcia edukacyjne (w tym specjalistyczne – wydłużenie godzin pracy przedszkola).

-doskonalenie kompetencji 9 nauczycieli przedszkola.

-prace remontowo-adaptacyjne w przedszkolu w celu uruchomienia nowego oddziału

-zakup niezbędnego wyposażenia i pomocy dydaktycznych,

-dostosowanie 4 istniejących miejsc przedszkola do po potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami.
          Dofinansowaniem objęte zostało:

1. Rozszerzenie oferty przedszkola o dodatkowe zajęcia wyrównujące szanse edukacyjne dzieci w zakresie stwierdzonych deficytów – zgodnie z SZOOP RPO-L2020.",
          2. Dostosowanie istniejących miejsc wychowania przedszkolnego do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami lub realizacja dodatkowej oferty edukacyjnej i specjalistycznej umożliwiającej dziecku z niepełnosprawnością udział w wychowaniu przedszkolnym poprzez wyrównanie deficytu wynikającego z niepełnosprawności – zgodnie z SZOOPRPO-L2020.",
          3. Wydłużenie godzin pracy przedszkola – zgodnie z SZOOP RPO-L2020.",
          4. Tworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego, w tym dostosowanych do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami, w istniejących lub nowo utworzonych – zgodnie z SZOOP RPO-L2020.",
          5. Doskonalenie umiejętności i kompetencji zawodowych nauczycieli ośrodków wychowania przedszkolnego, do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym, w tym w szczególności z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz w zakresie współpracy nauczycieli z rodzicami, w tym radzenia sobie w sytuacjach trudnych prowadzenie zajęć dla dzieci oraz szkolenie dla kadry przedszkolnej.

Celem tematycznym projektu: Inwestowanie w kształcenie, szkolenie oraz szkolenie zawodowe na rzecz zdobywania umiejętności i uczenia się przez całe życie.

Projekt: Nowoczesna edukacja, RPLB.08.01.01-IZ.00-08-K01/18

Obszar realizacji projektu: województwo: Lubuskie, powiat: żarski, Gmina Jasień

Całkowita wartość projektu: 485 455,68

Kwota dofinansowania: 412 637,32/ 85% projektu

Projekt współfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, Osi priorytetowej VIII Nowoczesna Edukacja, działania 8.1 Poprawa dostępności i jakości edukacji przedszkolnej, Poddziałanie 8.1.1. Poprawa dostępności i jakości edukacji przedszkolnej – projekty realizowane poza formułą ZIT.

W ramach projektu utworzony został 7 oddział przedszkola dla 20 dzieci 2,5 i 3 letnich. Adoptowano pomieszczenie na cele oddziału i dostosowania do możliwości rozwojowych dzieci.