• Ruch to zdrowie

        • PROGRAM TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZY "MAŁY WĘDROWNICZEK"

          Program Turystyczno-Krajoznawczy "Mały Wędrowniczek" przeznaczony jest dla dzieci 5-6 letnich. Czas realizacji zadań objętych programem został przewidziany na okres jednego roku, z możliwością realizacji w latach późniejszych w innych grupach. Program ten został przeze mnie wdrożony do realizacji w grupie 6-latków o nazwie "Tęczowe Parasole".
          Tworząc ten program miałam na uwadze uświadomienie dzieciom i rodzicom wartości i walorów turystyki pieszej, zachęcanie do aktywnego, zdrowego i twórczego spędzania czasu.
          Cele główne:
          " zachęcenie najmłodszych do uprawiania wędrówek pieszych i poznawania ojczystego kraju, a przede wszystkim okolicy miejsca zamieszkania
          " poznanie środowiska przyrodniczego, tradycji regionalnych, poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin życia
          " podnoszenie kondycji zdrowotnej i sprawności fizycznej
          " wspomaganie rodziny w procesie aktywnego i zdrowego wychowania.
          Cele szczegółowe:
          " popularyzacja turystyki pieszej i krajoznawstwa
          " kultywowanie tradycji i obrzędów ludowych
          " podnoszenie sprawności fizycznej
          " kształtowanie takich cech charakteru, jak: wytrwałość, obowiązkowość, wrażliwość moralną, życzliwość, uczciwość
          " rozwijanie ufnego stosunku do otoczenia, zarówno dorosłego, jak i rówieśniczego
          " rozwijanie spontanicznego i otwartego zachowania wobec innych ludzi i poprawnej komunikacji.
          Oczekiwane rezultaty:
          Mały Wędrowniczek powinien:
          " posiadać książeczkę wycieczek pieszych
          " zdobywać punkty na odznakę "Srebrne Buty"
          " znać i przestrzegać regulaminu Strażnika Przyrody
          " brać udział w wycieczkach organizowanych przez przedszkole
          " uczestniczyć wraz z rodzicami w rajdach organizowanych przez miejskie koło PTTK
          " prawidłowo się ubierać i zdrowo odżywiać
          " zachęcać rodziców do wycieczek rodzinnych.
          " Wskaźniki
          " Opis działań:
          Zdobywanie wiedzy drogą doświadczeń i obserwacji zachęciło mnie do opracowania programu dla dzieci, który miałby na celu poznanie najbliższej okolicy i popularyzowanie turystyki pieszej.
          Zachęcona przez dzieci, które bardzo lubią każdą formę aktywności ruchowej, postanowiłam stworzyć program, który połączyłby "przyjemne z pożytecznym". I tak powstał Program Turystyczno-Krajoznawczy "Mały Wędrowniczek".
          Podstawą programu jest popularyzacja turystyki pieszej i krajoznawstwa.
          Metody pracy wykorzystane w programie:
          " wielozmysłowe poznawanie świata poprzez własne doświadczenie zdobyte drogą obserwacji, przeżywania i działania
          " metody czynne, oparte na organizowaniu aktywnego udziału dziecka, na zasadzie partnerstwa
          " metoda dominująca to bezpośrednia obserwacja rzeczywistości.
          Zawarte treści mają umożliwić dzieciom zdobycie podstawowej wiedzy na temat naszego regionu, miejsc pamięci narodowej i pomników przyrody w naszej gminie, jak również zachęcić dzieci i dorosłych do uprawiania turystyki pieszej.
          Zasady obowiązujące podczas realizacji programu:
          " sugestywne zapraszanie do udziału, bez stwarzania sytuacji przymusu
          " podkreślanie wartości płynących z nawiązania kontaktów z innymi uczestnikami
          " stwarzanie szansy przeżycia czegoś nowego w grupie
          " unikanie rywalizacji i eliminowanie rywalizacji na rzecz współpracy
          " wyzwalanie zachowań sprzyjających włączeniu się wszystkich do aktywnego udziału.
          Realizację programu rozpoczęłam z nowym rokiem szkolnym 2008/09 z grupą sześciolatków, dzieci dostały książeczki PTTK , w których dokumentowana była każda piesza wycieczka organizowana z grupą zerówkową. Program ten został przeze mnie wdrożony i realizowany w grupie 6-latków o nazwie "Tęczowe Parasole". Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w wędrówkach za miasto, jak również w spacerach ulicami naszego miasta. Wycieczki organizowałam raz w tygodniu, dzieci zawsze były przygotowane do wyprawy i do warunków pogodowych. W trakcie wędrówek realizowane były treści patriotyczne, z zakresu edukacji społecznej, przyrodniczej i zdrowotnej.
          Formy realizacji:
          " "Śladami Krasnala Hałabały"- spacery po lesie w poszukiwaniu jesieni (podchody),
          " wycieczka do Muzeum Wojska Polskiego w Drzonowie,
          " "Spotkanie z wiewiórką"- oglądanie miejsc zimowania zwierząt w parku,
          " wycieczka edukacyjna do lasu zimą- dokarmianie zwierząt,
          " spotkanie z panem leśniczym,
          " wycieczka do Urzędu Miasta i Gminy w Jasieniu- spotkanie z władzami miasta,
          " zapoznanie z herbem Jasienia, poznanie historii miasta,
          " oglądanie najstarszych budynków w mieście,,
          " wycieczka do miejsca, gdzie leży kamień symbolizujący 15şE południk, w oparciu o który mierzony jest czas środkowoeuropejski,
          " zwiedzanie miejsca występowania krzyża pokutnego w Jasieniu, poznanie jego historii,
          " zwiedzanie wieży ciśnień w Jasieniu, obecnie siedziby miejskiego koła PTTK "Włóczęga"
          " spacer po lesie w okolicach Jasień-Wicina, szukanie pozostałości po obozie koncentracyjnym Gross Rosen,
          " wycieczka do skansenu w Buczynie,
          " zwiedzanie miejsc użyteczności publicznej.
          Przez cały czas dokumentowałam w formie pisemnej i wizualnej (zdjęcia z wypraw) zadania programu Turystyczno-Krajoznawczego "Mały Wędrowniczek" realizowane podczas wypraw i wycieczek Sporządzałam półroczne i końcowe sprawozdania z realizacji zadań, przedstawiałam je na Radach Pedagogicznych. Przygotowywałam relacje z wycieczek na stronę internetową naszego przedszkola.
          Dzieci realizując treści programu turystyczno-krajoznawczego "Mały Wędrowniczek" pokonywały kilometry w celu zdobycia punktów na odznakę PTTK "Srebrne Buty". Dzieci dzielnie maszerowały nie dając oznak zmęczenia, rozwijając przy tym swoją siłę charakteru i tężyznę fizyczną.
          Program przyniósł rezultaty w postaci zwiększonej wiedzy dzieci na temat miejsc pamięci narodowej w naszej okolicy, o czym świadczy udział dzieci w konkursach i quizach na temat wiedzy regionalnej. Zadowolenie i satysfakcję z każdej wyprawy.
          O pozytywnych efektach świadczą również rozmowy przeprowadzone z rodzicami potwierdzające, że dzieci aktywizują rodziców do podejmowania działań związanych z tą formą aktywności ruchowej, jaką są wycieczki piesze. Rodzice częściej organizują swoim dzieciom rajdy rowerowe i uczestniczą wraz z dziećmi w rajdach organizowanych przez koło PTTK.
          Dzieci z naszego przedszkola brały też udział w rajdzie rowerowym zorganizowanym z okazji Dni Jasienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w rajdzie.
          Pozytywny wynik przyniósł także wywiad z nauczycielkami innych grup, które stwierdziły, że młodsze dzieci również chcą uczestniczyć w przyszłości w takich wyprawach. Jestem przekonana, że realizacja tego programu będzie miała swoją kontynuację w następnych latach z nowymi uczestnikami, ponieważ starsi mogą teraz w szkole zdobywać nowe odznaki turystyczne.
          Dzieci pokonywały nie tylko kilometry, ale własne zmęczenie, ból i pragnienie, w dążeniu do celu.
          Podczas naszych pieszych wycieczek dzieci pokonały 31 kilometrów, które pozwoliły na zdobycie wymarzonej odznaki "Srebrne Buty". Mam nadzieję, że wysiłek, jaki dzieci włożyły w zdobycie tej odznaki nie pójdzie na marne i piesze wycieczki będą realizować z opiekunem w szkole. Poczynania moich absolwentów będę monitorować w ciągu roku szkolnego.
          Podczas uroczystego apelu z okazji zakończenia przedszkola 6-latki z grupy otrzymały odznaki turystyczne "Srebrne Buty" w kategorii dzieci do lat 10.
          ==================================================

          Przedszkolaki uczestniczą w zajęciach przedszkolnego kółka turystyczno-krajoznawczego. Stworzony przez nauczycielkę mgr Iwonę Dużyńską autorski program "Mały Wędrowniczek" ma na celu uświadomienie dzieciom i rodzicom wartości i walorów turystyki pieszej, zachęcanie do aktywnego, zdrowego i twórczego spędzania czasu. Podstawą programu jest popularyzacja turystyki pieszej i krajoznawstwa. Zawarte treści mają umożliwić dzieciom zdobycie podstawowej wiedzy na temat naszego regionu, miejsc pamięci narodowej i pomników przyrody w naszej gminie, jak również zachęcić dzieci i dorosłych do uprawiania turystyki pieszej. W trakcie wędrówek realizowane były treści patriotyczne, z zakresu edukacji społecznej, przyrodniczej i zdrowotnej.
          Dzieci dostały książeczki PTTK , w których dokumentowana jest każda piesza wycieczka organizowana z grupą. Dzieci w celu zdobycia punktów na odznakę turystyczną "Srebrne Buty" pokonują kilometry i własne słabości.

          =================================================================

          W miesiącu wrześniu odwiedzaliśmy miejsca związane z historią naszego miasta. Tak dotarliśmy pod pomnik, który mieszkańcy Jasienia postawili w hołdzie ofiarom hitlerowskiego obozu Gross Rosen, którego filia znajdowała się na terenie naszych lasów. Dzieci wysłuchały historii tego obozu i zapaliły symboliczna lampkę .
          "Śladami Krasnala Hałabały" dzieci wędrowały po lesie w poszukiwaniu jesieni. Odbyła się też wycieczka na miejską wieżę ciśnień, gdzie dzieci dowiedziały się, że jest to siedziba jasieńskiego koła PTTK "Włóczęga". Pan prezes przygotował dzieciom ognisko z kiełbaskami i opowiadał ciekawe i zabawne przygody związane z historią jasieńskiego koła PTTK.
          Zima również sprzyja spacerom, więc....do zobaczenia na trasie.