Innowacja Pedagogiczna Programowo-Organizacyjna
Link:
INNOWACJA_ZDROWIE_PRZEDE_WSZYSTKIM.pdf
Sprawozdanie z realizacji innowacji pedagogicznej
„Zdrowie przede wszystkim”
Zakres innowacji: dwie grupy 5 – Latków (49 dzieci)
Podsumowanie
W roku szkolnym w semestrze I 2019/2022 była realizowana innowacja pedagogiczna „Zdrowie przede wszystkim”. Innowacją zostały objęte dzieci z grupy III i VI.
Główne założenia:
Innowacja na temat zdrowia dzieci w wieku przedszkolnym powstała, by pomóc przedszkolakom w pełni wykorzystać ich naturalną zdolność do przyswajania wiedzy. W szczególności przyswojenia wiedzy odnośnie zasad zdrowego stylu życia oraz przyswojenia wiedzy o zdrowiu psychicznym, które powinny być nieodłącznym elementem wychowania dzieci w dzisiejszym świecie.
Zadaniem innowacji jest przekazanie dzieciom wiadomości o tym, jak dbać o własne zdrowie fizyczne i psychiczne, jak unikać sytuacji ryzykownych mogących doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia dziecka. Innowacja zakłada przede wszystkim uświadomienie najmłodszych dzieci w zakresie dbania o własne zdrowie oraz unikanie ryzykownych zachowań, które naraziłyby dzieci na utratę ich zdrowia. Ważnym jest, by dzieci potrafiły samodzielnie dokonywać świadomych wyborów. Istotą pracy będzie, by dzieci znały ryzyko, jakie wiąże się z nieprzestrzeganiem zasad zdrowego stylu życia.
Cele innowacji:
1. Wykształcenie zdrowych nawyków żywieniowych.
2. Rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej, jako jednego z czynników pozytywnego zdrowia.
3. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków i umiejętności higieniczno – zdrowotnych, emocjonalnych.
4. Kształtowanie u dzieci w wieku przedszkolnym świadomej i czynnej postawy w wobec sytuacji, w których powstały bądź mogą powstać zagrożenia oraz w dążeniu do zachowania zdrowia.
5. Wspomaganie prawidłowego rozwoju mowy.
6. Kształtowanie i dbanie o rozwój psychiczny.
7. Włączenie rodziców w realizację założeń innowacji z jednoczesnym uwzględnieniem w pracy z dziećmi inicjatyw wychodzących z ich strony.
Innowacją pedagogiczną było objęte dwie grupy przedszkolne ze względu na jej przekaz prozdrowotny. W każdej grupie wiekowej systematycznie odbywały się zajęcia dydaktyczne, zabawy tematyczne, pogadanki o tematyce zdrowego żywienia:
W miesiącu Październik:
Została przeprowadzona w każdej grupie 5 latków pogadanka z dziećmi na temat zdrowego żywienia, dzieci zostały wdrożone do samodzielnego nakrywanie do stołów, zostało zorganizowane spotkanie z lekarzem oraz zorganizowano wycieczkę do kuchni przedszkolnej, sale zostały wzbogacone o kąciki emocji i zdrowia, rodzice licznie zaangażowali się w zbiórkę nakrętek.
Miesiąc Listopad
Obie grupy obchodziły Dzień Jabłka w przedszkolu – dzieci w tym dniu przyszły do przedszkola ubrane w kolorze czerwonym i zielonym, podczas spotkania dzieci zaprezentowały wcześniej przygotowane przedstawienie oraz został przeprowadzony Ouiz, została również wykonana wspólna praca plastyczna „ stemplowanie na dużym arkuszu jabłek” na koniec spotkania odbył się bal który był uwieńczeniem wspaniałej zabawy. Dzięki innowacji pedagogicznej codzienne zajęcia zostały wzbogacone o Gimnastykę buzi i języka – usprawnianie narządów mowy. Zostały wdrożone również systematyczne zabawy na świeżym powietrzu oraz wdrożone przeprowadzanie zajęć z gimnastyki. W każdej grupie została wykonane „Magiczne książki kucharskie”. Dzieci miały okazję również do zabawy z masą solną z której wykonały przepiękne jabłka. Uczestniczyliśmy również w programach - „Czyste powietrze wokół nas”, „Mamo tato wolę wodę”, „Cała Polska czyta dzieciom”.
Miesiąc Grudzień
Udział w zbieraniu karmy dla zwierzą do schroniska. Uczestniczenie w programach „Czyste powietrze wokół nas”, „Mamo tato wolę wodę”, „Cała Polska czyta dzieciom”. Zbiórka nakrętek. Została zorganizowana akcja - dokarmiany ptaki.
Miesiąc Styczeń
W miesiącu styczeń odbyło się systematyczne prowadzenie porannych zajęć ruchowych oraz gimnastycznych, organizowanie zabaw ruchowych na świeżym powietrzu, zachęcanie dzieci do przynoszenia w dniu urodzin zamiast cukierków różnego rodzaju owoców, dalsza zbiórka plastikowych nakrętek. Uczestniczenie w programach „Czyste powietrze wokół nas”, „Mamo tato wolę wodę”, „Cała Polska czyta dzieciom”. Zbiórka karmy dla zwierząt do schroniska.
Realizacja założeń innowacyjnych i efekty podjętych działań.
Dziecko:
• Posiada wiedzę, jak dbać o własne zdrowie poprzez spożywanie zdrowej żywności.
• Rozumie konieczność ograniczania spożywania takich artykułów spożywczych jak słodycze, napoje gazowane, chipsy....
• Uczestniczy w przygotowywaniu wybranych potraw np. sałatka, surówka czy kanapki,.
• Potrafi wskazać, które produkty są zdrowe i potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a które można spożywać tylko czasami.
• Potrafi wybrać produkty spożywcze odpowiednie na śniadanie, obiad, kolację.
• Rozumie potrzebę i znaczenie korzystania ze świeżego powietrza.
• Orientuje się, że dobre samopoczucie ma związek ze zdrowiem.
Rodzice:
• Poszerzają wiedzę w obrębie tematów wynikających z realizacji innowacji
• Dzielą się spostrzeżeniami, wnioskami i wątpliwościami na temat codziennej diety dziecka.
• Konsultują z nauczycielami nad sposobami przekonania dzieci do spożywania większej ilości warzyw i owoców.
Nauczyciele:
Pogłębiają, poszerzają i systematyzują wiedzę w obrębie tematów wynikających z realizacji innowacji.
W ramach realizacji innowacji wplatane były zagadnienia prozdrowotne w zabawy tematyczne i dydaktyczne w godzinach porannych lub popołudniowych. Teraz dzieci posiadają podstawową wiedzę na temat zagrożeń dla zdrowia wynikających ze złych nawyków żywieniowych. Również rodzice bardzo chętnie i z dużym zainteresowaniem śledzili oraz uczestniczyli we wszelkich akcjach i przedsięwzięciach podejmowanych na terenie przedszkola w ramach realizacji Innowacji Pedagogicznej.
Wnioski
Program innowacji pedagogicznej „Zdrowie przede wszystkim” który był realizowany w I semestrze można już dziś zauważyć , że okazał się sukcesem pedagogiczno – wychowawczym. Przyczynił się do tego niewątpliwie współpraca społeczności przedszkolnej (nauczyciele, dzieci, rodzice). Projekt będzie kontynuowany w II semestrze według założeń i poszczególnych celów w dwóch grupach pięciolatków.
Opracowała: Magdalena Stróż