• Sprawozdanie

• Sprawozdanie z Program „Terapia Ręki”

Realizację programu – Terapia Ręki rozpoczęto od 1 października  2021r. i realizowaliśmy zajęcia w każdy piątek. Zajęcia odbywały się systematycznie. Głównym założeniem projektu w I i II Semestrze było wspomaganie rozwoju oraz usprawnianie dłoni, gdyż ośrodki mózgowe odpowiedzialne za ruchy rąk               i motorykę artykulatorów znajdują się blisko siebie. Pobudzaniei stymulacja dłoni ma zatem wpływ na stymulację i pobudzanie ośrodka ruchowego mowy. Terapia ręki jest więc wspaniałą metodą wspomagającą rozwój mowy dzieci. Założone cele programu w I i II semestrze zostały w pełni zrealizowane. Terapia Ręki z wykorzystaniem zabaw manualnych, manipulacyjnych, metody piaskowej przyniosła dzieciom wiele radości a jednocześnie kształtowała ruchy precyzyjne palców dłoni, doskonaliła umiejętności ruchowe, uczyła koncentracji na zadaniu, kształtowała umiejętności samoobsługowe, wyrównywała napięcie mięśniowe rąk, usprawniała koordynację obu rąk i palców dłoni. Rysowanie, malowanie, lepienie, układanie drobnych elementów, nawlekanie, wydzieranie, zabawy w piasku przygotowywały do właściwego uczestniczenia w zajęciach, dzieci wdrażały do staranności i dbałości przy wykonywaniu precyzyjnych czynności. Wspólne zabawy integrowały grupę, doskonaliły umiejętności nawiązywania kontaktów, ośmielały dzieci wycofane, zamknięte, zalęknione. Pozwalały otwierać się, opowiadać o swoich odczuciach, potrzebach. Wzbogacały zasób słów dzieci. Dzieci chętnie uczestniczyły w urozmaiconych zajęciach. Podczas zajęć dzieci działały zgodnie z własną inwencją twórczą, fantazją i doświadczeniem. Podczas realizowania zajęć wykorzystywałam metody zabawowe, manualne, metodę z wykorzystaniem piasku i tradycyjne metody logopedyczne. Dzieci pracowały indywidualnie i w grupie. W czasie każdego spotkania wykorzystywaliśmy piasek kinestetyczny, aby regulować napięcie mięśniowe, rozluźniać mięśnie dłoni, relaksować się przez dotyk . Dzieci bardzo chętnie pracowały z piaskiem, ćwiczenia te rozwijały fantazję i pobudzały wyobraźnię. Dzieci otrzymywały propozycję różnych zabaw usprawniające dłoń w domu, np.:

- rysowanie, malowanie rękoma na różnych powierzchniach, różnymi przyborami,

-wycinanie, wydzieranie, wyklejanie, wydrapywanie różnych materiałów, struktur,

- lepienie, wałkowanie, wygniatanie, rzeźbienie w plastelinie, glinie, modelinie, masie piaskowej, -przewlekanie, wyszywanie, przeplatanie, wiązanie za pomocą tasiemek, wstążeczek, sznurków, guzików, koralików, cekinów,

-przybijanie stempelków, pieczątek, znaczków z różnych materiałów, na różnych powierzchniach, -zapinanie, odpinanie guzików, rzepów, suwaków,

- odkręcanie, zakręcanie słoików, nakrętek, pudełek,

- chwytanie małych przedmiotów palcami, pęsetką, spinaczami,

- zagniatanie, formowanie i ugniatanie kulek z papieru, gazet, folii aluminiowej,

- mieszanie, przesypywanie, przelewanie piasku, ryżu, kaszy, wody,

Koordynator:

Magdalena Stróż