Projekt Edukacyjny "Z higieną za Pan Brat"

        • Realizacja projektu rok szkolny 2025/2026

        • W roku szkolnym 2025/2026 w Grupie Słoneczka realizowany jest projekt edukacyjny " Z higieną za Pan Brat". 

           

          W roku szkolnym 2025/2026 grupa V  „Słoneczka” z Przedszkola Samorządowego „Plastuś” w Jasieniu przystąpiła do Programu Edukacyjnego Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej „Z higieną za Pan Brat”. Celem Programu Edukacyjnego Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej „Z higieną za Pan Brat” jest zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami higieny osobistej w celu zapobiegania chorobom zakaźnym. Dzieci, nabytą wiedzę o prawidłowych  zachowaniach zdrowotnych, mogą wykorzystać w przyszłości w celu zmniejszenia zaniedbań higienicznych, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a tym samym zdrowia człowieka. Program edukacyjny w zakresie higieny osobistej jest odpowiedzią Państwowej Inspekcji Sanitarnej na sytuację epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych nie tylko w województwie lubuskim, ale także w Polsce. Program kierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym.

          Dzieci z grupy „Słoneczka” uczestniczyły w szeregu zajęć dydaktycznych, zabaw badawczych, plastycznych oraz rozmów kierowanych, których celem było kształtowanie prawidłowych nawyków higienicznych i zdrowotnych. Zrealizowane działania:

          1.Higiena rąk
          Dzieci zapoznały się z zasadami prawidłowego mycia rąk oraz sytuacjami, w których należy je myć (po skorzystaniu z toalety, po zabawie na świeżym powietrzu, po kontakcie ze zwierzętami, przed posiłkami). Omówiono, dlaczego mycie rąk jest ważne oraz w jaki sposób wirusy i bakterie mogą dostać się do organizmu człowieka.

          2.Wirusy i bakterie – gdzie są i jak się przed nimi chronić
          Przeprowadzono pogadanki na temat wirusów i bakterii – czym są, gdzie występują oraz czego się „boją”. Dzieci dowiedziały się, że podstawową ochroną przed drobnoustrojami jest mydło oraz dbałość o higienę osobistą.


          3.Doświadczenia i zabawy badawcze
          odoświadczenie z jabłkiem, olejem i brokatem – brokat symbolizował bakterie; dzieci zaobserwowały, że samo opłukanie wodą nie usuwa „zarazków”, a skuteczne jest dopiero użycie mydła,
          odoświadczenie z wodą, pieprzem i mydłem – pieprz symbolizował zarazki, które „uciekały” przed mydłem.


          4.Opowiadania edukacyjne i praca z bohaterem
          Dzieci wysłuchały opowiadania o przygodach misia Antosia i niewidzialnych zarazków. (autorstwa własnego) Wprowadzono postacie: Miś Czyścioczek i Miś Brudasek. Dzieci analizowały zachowanie misia, który nie umył rąk po powrocie z podwórka i zachorował, oraz wskazywały, co pomogło mu wrócić do zdrowia (mycie rąk, odpoczynek, sen, zdrowe odżywianie).


          5.Zdrowe odżywianie
          Przeprowadzono rozmowy na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu odżywiania na zdrowie. Dzieci wysłuchały opowiadania o Zuzi i talerzu pełnym kolorów, porównywały samopoczucie bohaterki po jedzeniu słodyczy oraz po zdrowym posiłku. Omówiono, dlaczego różnorodność kolorów na talerzu jest ważna.


          6.Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia
          Dzieci poznały Piramidę Zdrowego Żywienia i Stylu Życia, opracowaną przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (dawniej Instytut Żywności i Żywienia), w której podstawę stanowi codzienna aktywność fizyczna. Następnie omówiono kolejne poziomy piramidy: owoce i warzywa, produkty zbożowe, nabiał, jaja, mięso, ryby oraz rośliny strączkowe, a na samym szczycie – oleje roślinne. 


          7.Prace plastyczne „Mój talerzyk zdrowia” – dzieci tworzyły własne zdrowe talerzyki, umieszczając na nich wybrane produkty sprzyjające zdrowiu (warzywa, owoce, produkty zbożowe, nabiał, ryby, wodę), praca zespołowa – wykonanie plakatu: dzieci odrysowywały swoje dłonie, wycinały je, przyklejały symboliczne mydełko, podpisywały swoją dłoń i umieszczały ją na dużym brystolu. Wokół dłoni zostały przyklejone ilustracje bakterii i wirusów.